Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ponad 24 mln zł dla młodych badaczy od FNP
Ponad 24 mln zł dla młodych badaczy od FNP
Łącznie ponad 24 mln zł otrzymają młodzi badacze w konkursach FIRST TEAM, HOMING oraz POWROTY - organizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Na granty mogą liczyć: doktorzy zakładający zespół; badacze wracający do nauki po urlopie rodzicielskim czy pobycie naukowym za granicą.

 

O finansowanie w trzech konkursach ogłoszonych przez FNP mogą się ubiegać doktorzy do pięciu lat po doktoracie, niezależnie od narodowości, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki. Przedmiotem projektów, realizowanych obowiązkowo we współpracy z partnerem naukowym - krajowym lub zagranicznym, mogą być przełomowe w skali międzynarodowej prace badawczo-rozwojowe o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza z zakresu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Wnioski można składać do 15 marca br.

 

W programie FIRST TEAM młodzi badacze mogą otrzymać środki – w wysokości ok. 2 mln zł - na założenie swojego pierwszego zespołu. Pula środków przeznaczonych na zrealizowanie aktualnego konkurs wynosi aż 14 mln zł. Finansowanie może zostać przyznane na trzy lata z możliwością przedłużenia o jeden rok.

 

– To szansa dla wybitnych młodych naukowców na zdobycie samodzielności naukowej – mówi wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP dr Tomasz Poprawka. – Program FIRST TEAM wprowadza nowoczesne standardy prowadzenia badań naukowych i promuje osoby ambitne, o szerokich horyzontach, które mają szansę zostać liderami nie tylko polskiej, ale także światowej nauki – dodaje dr Paweł Zawadzki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat pierwszego konkursu w programie FIRST TEAM.

 

Programy POWROTY i HOMING oferują granty „powrotowe”. HOMING jest skierowany do młodych doktorów, którzy chcą wrócić z zagranicy do Polski np. po odbytym stażu, czy studiach doktoranckich, bądź przyjechać do Polski na staż podoktorski. POWROTY to propozycja dla tych badaczy, którzy na wczesnym etapie kariery przerwali pracę naukową i chcą do niej wrócić. W obu programach można zdobyć indywidualne granty w wysokości ok. 800 tys. zł na dwa lata. Na bieżące konkursy w programach HOMING i POWROTY Fundacja zamierza przeznaczyć łącznie 10,4 mln zł.

 

– Grant w programie POWROTY pełni funkcję +akceleratora+ dla osób, które miały przerwę lub spowolnienie w pracy badawczej spowodowane, na przykład, urlopem rodzicielskim" – mówi dr inż. Izabela Stefanowicz-Pięta z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, laureatka pierwszego konkursu w programie POWROTY i mama dwójki dzieci. – Grant ten pomaga zniwelować różnicę po powrocie, pozwala na rozwój naukowy, również dzięki możliwości zaangażowania osób do pracy w projekcie, oraz daje poczucie finansowego bezpieczeństwa – dodaje dr Pięta.

 

Z otrzymanych środków można sfinansować m.in. wynagrodzenia. Kierownik projektu może wnioskować o pokrycie wszystkich kosztów wynagrodzenia miesięcznego w wysokości do 17,5 tys. zł w programach HOMING i POWROTY lub do 20 tys. zł w programie FIRST TEAM. Na wszystkie koszty zatrudnienia młodego doktora w projekcie laureat może przeznaczyć do 15 tys. zł miesięcznie, doktoranta - do 8 tys. zł, a studenta nawet do 4 tys. zł.

 

Szczegółowe informacje na temat programów są dostępne na stronie internetowej.

  

Kolejne konkursy będą organizowane do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter