Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Aborcja w obronie życia... Mężczyzny
Aborcja w obronie życia... Mężczyzny
Tegoroczne wydarzenia odbywające się wokół międzynarodowego Dnia Kobiet są jego totalnym zaprzeczeniem i kpiną z pierwowzoru tego święta – obchodzonych w starożytnym Rzymie Matronalii, uroczystości ku czci macierzyństwa i płodności. Jako kobieta, czuję się poniżona. Jako bioetyk wiem, że nie można nie napisać o budzących kontrowersje: Manifie, odbywającej się pod hasłem „Aborcja w obronie życia” oraz postulacie szwedzkiej młodzieżówki Ludowej Partii Liberalnej dotyczącym przyznania prawa do aborcji… Mężczyznom (!).

Prawo do aborcji. Aborcja dla życia.

6 marca w Warszawie odbył się, organizowany każdego roku, marsz środowisk feministycznych tzw. Manifa. Tegoroczne, przewrotne hasło marszu brzmiało: „Aborcja w obronie życia”. Wzbudziło ono mnóstwo kontrowersji już na kilka dni przed rozpoczęciem marszu.

Wśród niesionych transparentów znajdował się równie ciekawy co hasło przewodnie: „Żądamy legalnej, bezpłatnej aborcji, bezpłatnych żłobków i przedszkoli”. Któż odgadnie poco feministkom żłobki i przedszkola dla ich aportowanych dzieci? Aczkolwiek matki, które zdecydowały się na urodzenie dziecka, matki, które łączą wiele ról społecznych z pewnością zgodzą się z drugą częścią postulatu.

Organizatorki marszu, jak same stwierdzają w wywiadach udzielonych m.in. dziennikarzom TVN i Wprost – hasło manify może wydawać się niektórym absurdalne. Według organizatorek aborcja chroni życie kobiet i dzieci, ponieważ wiele z ich pada ofiarom nielegalnie i niebezpiecznie przeprowadzanych zabiegów w tzw. podziemiu aborcyjnym.  Jest to jedyny argument podnoszony w związku z tym kontrowersyjnym hasłem demonstracji. Z przykrością należy odnotować, że ten argument został już obalony przez dr inż. Antoniego Ziębę (materiały na ten temat znajdują się na stronie: http://blog.pro-life.pl/opracowania/podziemie-aborcyjne). Wydaje się, że tym samym głoszone hasło-postulat (?) stało się w ustach samych organizatorek tym, czym było od początku – oksymoronem.

No i cóż że ze Szwecji?

W Polsce prawnie dopuszczalne są wyłącznie trzy sytuacje dokonania zabiegu aborcji na ludzkim życiu. Przypomnijmy, są to: a) sytuacja, w której ciąża zagraża zdrowiu lub życiu kobiety, b) przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, c) zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W Szwecji natomiast, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tam, zabieg aborcji jest dopuszczalny, bez podania przyczyny, do 18 tygodnia ciąży. Osoby ubezpieczone nie ponoszą żadnych kosztów takich zabiegów.

Aborcja i prawo do niej kojarzone jest przede wszystkim z prawem kobiety do tzw. decyzji o własnym ciele. Z kobietą bo to ona nosi w swoim łonie rozwijające się nowe życie. Jednak przedstawiciele szwedzkiej młodzieżówki Ludowej Partii Liberalnej (LUF) doszli do wniosku, że prawo do aborcji, zgodnie z prawem do równouprawnienia powinni mieć także mężczyźni. Pokrętna logika wskazuje im na same korzyści takiej sytuacji: uwolnienie mężczyzny z obowiązków (m.in. alimentacyjny) i praw wynikających z ojcostwa (prawo rodzicielskie), kobieta uzyskuje jednoznaczną deklarację o zaangażowaniu mężczyzny w wychowanie i utrzymanie dziecka po jego urodzeniu. Istotnie, fala „korzyści” podtopiła zdrowy rozsądek i człowieczeństwo. Oczywiście, według tej przewrotnej logiki całość argumentacji posiada jakiś sens i jest spójna ze światopoglądem tego zamożnego kraju (579,7 mld USD w 2013 r.) – problemem jest posiadanie dzieci.

Cóż, wydaje się, że jeżeli bieżąca sytuacja nie ulegnie natychmiastowej i diametralnej zmianie – problem dzietności w tym kraju nie będzie stanowił problemu, ponieważ… Ludność muzułmańska prezentuje zupełnie odmienny światopogląd, nie znający problemu zastępowalności pokoleń. Jednak z tego co donoszą media, Szwecja zaostrzyła kontrole na granicach i usiłuje powstrzymać napierającą falę imigrantów.

Bez kontroli i bez jakichkolwiek zahamowań są natomiast pozostałe pomysły młodzieżówki LUF – „kreatywna” młodzież zgłosiła postulat zniesienia zakazu kazirodztwa i nekrofilii. Wezwanie „spoczywaj w pokoju” powoli chyba traci swoje znaczenie…

 

Zofia Szafrańska-Czajka

redaktor naczelna działu Bioetyka

zofia.szafranska@biotechnologia.pl

Źródła

Źródła:

„Szwecja: Chcą prawa do aborcji dla mężczyzn”, Rzeczpospolita, rp.pl, dostępne przez: http://www.rp.pl/Polityka/160309542-Szwecja-Chca-prawa-do-aborcji-dla-mezczyzn.html#ap-1 (06.03.2016)

„Prawo aborcyjne oraz koszty zabiegów”, Abortioninsweden.org, dostępne przez: http://abortioninsweden.org/pl/prawo-aborcyjne-oraz-koszty-zabiegow/ (06.03.2016)

„XVII Manifa przeszła pod hasłem „Aborcja w obronie życia”, dostępne przez: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,xvii-manifa-przeszla-pod-haslem-aborcja-w-obronie-zycia,195421.html (06.03.2016)

”Manifa przeszła przez Warszawę pod hasłem „Aborcja w obronie życia”, wprost.pl, dostępne przez: http://www.wprost.pl/ar/533242/Manifa-przeszla-przez-Warszawe-pod-haslem-Aborcja-w-obronie-zycia/ (06.03.2016)

”Manifa przeszła przez Warszawę pod hasłem „Aborcja w obronie życia”, Wyborcza.pl, dostępne przez: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19725318,manifa-idzie-przez-warszawe-pod-haslem-aborcja-w-obronie-zycia.html (06.03.2016)

Foto:

aut. TipsTimesAdmin, Flickr.com, dostępne przez: https://www.flickr.com/photos/tipstimesadmin/11557918763/sizes/o/ (06.03.2016)

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter