Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W 2019 r. odnotowano w Polsce 1492 przypadki odry
Redakcja portalu, 09.01.2020 , Tagi: szczepienia, odra
W 2019 r. odnotowano w Polsce 1492 przypadki odry

W całym 2019 r. zanotowano w Polsce 1492 przypadki odry – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Rok wcześniej, w 2018 r., zarejestrowano 359 przypadków tej choroby.

 

 

 

Odra jest zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i – jak wskazują eksperci – w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym około 98 proc.

Objawy choroby to: gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Eksperci WHO uważają, że głównym powodem szerzenia się odry na świecie jest rozpowszechnienie w ostatnich latach nieprawdziwych informacji o niebezpieczeństwie i zbędności szczepień.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

KOMENTARZE
Newsletter