Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w leczeniu otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat. Pierwsza terapia zarejestrowana w UE
Przełom w leczeniu otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat. Pierwsza terapia zarejestrowana

12 maja br. Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała pierwszy lek do terapii otyłości u młodzieży w wieku 12-17 lat. Jest to na ten moment jedyny lek, który można stosować w powyższym wskazaniu na terenie Unii Europejskiej.

 

 

 

Otyłość to choroba, która określana jest największym wyzwaniem systemu ochrony zdrowia. Globalna skala i dynamika rozwoju otyłości sprawiają, że dziś możemy już mówić o niej jak o pandemii XXI w. Choroba ta dotyka zarówno dorosłych, jak i osoby młode, stając się dla nich poważnym zagrożeniem rozwojowym. Zgodnie z danymi WHO problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie. W Europie aż 7% nastolatków zmaga się z otyłością. Co więcej, młodzi w Polsce przybierają na wadze najszybciej w Europie. Ponad 18% dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3% jest dotkniętych otyłością. Eksperci alarmują, że za kilka lat co czwarty młody Polak będzie chorował na otyłość. Badania pokazują, że nadmierna masa ciała rodziców aż w 80% przypadków przełoży się na otyłość u dzieci. Nastolatkowie z otyłością są z kolei bardziej narażeni na otyłość w wieku dorosłym i rozwinięcie poważnych powikłań związanych z otyłością już na wczesnym etapie życia, takich jak np. cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet nowotwory. – Mimo że otyłość to choroba, młodzi do tej pory nie mogli liczyć na włączenie skutecznego i bezpiecznego leczenia farmakologicznego w sytuacji, gdy efektywność leczenia zachowawczego opartego na zmianie nawyków żywieniowych i zwiększonej aktywności fizycznej w postaci odpowiedniej redukcji masy ciała była niewystarczająca – mówi prof. Paweł Matusik z Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach.

Liraglutyd stosowany jest w Unii Europejskiej od 2015 r. Wówczas Komisja Europejska w ramach procedury centralnej wydała decyzję o dopuszczeniu leku do obrotu jako terapii otyłości u dorosłych. Od tego czasu ponad 1,5 mln pacjentów na świecie skorzystało z terapii z zastosowaniem liraglutydu 3.0 mg. Wysoki profil bezpieczeństwa oraz potwierdzona skuteczność leku, wykazane w badaniu klinicznym fazy III i opublikowane w „New England Journal of Medicine”, pozwoliły na jego rejestrację w terapii otyłości u nastolatków. Liraglutyd jest stosowanym raz dziennie analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu (GLP-1) wytwarzanym w komórkach Saccharomyces cerevisiae metodą rekombinacji DNA. Wykazuje 97% zgodności sekwencji z ludzkim GLP-1. Liraglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 (GLP-1R), aktywując go. GLP-1 bierze udział w kontroli łaknienia i spożycia pokarmu w warunkach fizjologicznych. – Zdajemy sobie sprawę, że nastolatkowie z otyłością mają wyższe ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tym bardziej cieszy nas, że możemy opracowywać i udostępniać innowacje, które pomogą im osiągnąć istotną klinicznie redukcję masy ciała. To krok milowy w realizacji naszego długoterminowego zobowiązania na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia chorych na otyłość – dodaje Magdalena Paradzińska, dyrektor generalna Novo Nordisk Polska.

Źródła

Fot. https://www.freepik.com/free-photo/obese-boy-who-is-overweight-pink-background_4530792.htm#page=1&query=obesity%20kids&position=5

KOMENTARZE
Newsletter