Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Lek, który może zastąpić ćwiczenia fizyczne
Cząsteczka znana pod nazwą SR9009 zdaje się zwiększać aktywność metaboliczną w mięśniach szkieletowych myszy. Zwierzęta, którym zaaplikowano związek stają się szczupłe, rozwijają większa masę mięśniową i mogą przebiegać znacznie dłuższe dystanse. Naukowcy sądzą, że SR9009 ma taki sam wpływ na organizm jak ćwiczenia fizyczne. Jeżeli podobne rezultaty zostaną uzyskane u ludzi, być może uda się wyleczyć otyłość, syndrom metaboliczny i cukrzycę typu II.

Poprzednie badania prowadzone na myszach nieposiadających Rev-ErbAα pokazały, że zwierzęta maja spowolniony metabolizm, pomniejszone mięśnie szkieletowe i nie były zdolne do długotrwałego biegu. Ich geny były idealne do „kanapowego” trybu życia. Kiedy grupa Burrisa podała SR9009 tym myszom, białko Rev-ErbAα zostało aktywowane i gryzonie zaczęły uzyskiwać nadspodziewane rezultaty. Zwierzęta pomimo braku ćwiczeń były zdolne przebiec 50% razy dłuższy dystans, a czas, w jakim pozostawały w ruchu także zwiększył się o połowę. Myszy zbudowały mięśnie tak sprawne jak gdyby trenowały cały czas podczas swojego pobytu w laboratorium. Badanie schematu ekspresji genów ujawniło, że większość włókienek mięśniowych myszy jest typu tlenowego, a więc są zbudowane jak mięśnie atlety.

                                                                                        

W wywiadzie udzielonym dla programu Voice of America Burris podkreśla, że skutki stosowania leku są podobne do tych, jakie można zauważyć u osób, które zaczęły regularnie ćwiczyć. Zauważono spadek cholesterolu, wzrost poziomu trójglicerydów, poprawę metabolizmu glukozy, wszystko to uzyskano poprzez transformację „leniwego" mięśnia w mięsień aktywny metabolicznie. Jeżeli efekty SR9009 będzie można powtórzyć dla ludzkich pacjentów, lek otworzy drogę do nowych terapii otyłości, dystrofii mięśniowych i cukrzycy. Wiele osób, które nie mogą wykonywać wysiłku fizycznego z powodu wady serca, zapalenia stawów lub chorób płuc będzie mogło wykorzystać SR9009, jako zamiennik ćwiczeń.

 

Oto jak wygląda cząsteczka SR9009:

 

KOMENTARZE
Newsletter