Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste po raz pierwszy w terapii – Japonia rozpoczyna testy
Japońscy naukowcy uzyskali zgodę na rozpoczęcie testów klinicznych pionierskiej terapii komórkami macierzystymi otrzymanymi z komórek skóry pobranych od pacjenta. Będą to pierwsze tego typu badania prowadzone na ludziach.

W ubiegłym roku japoński uczony Shinya Yamanaka z Uniwersytetu w Kioto otrzymał nagrodę Nobla za prace nad konwersją dojrzałych komórek w indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC, ang. induced pluripotent stem cells). Solidne zaplecze naukowe, merytoryczne i finansowe w Japonii spowodowało intensywny rozwój metod wykorzystania tego osiągnięcia w leczeniu, czego owocem jest zbliżające się rozpoczęcie testów klinicznych terapii za pomocą komórek iPS.

W ostatnich dniach japońskie Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalną zgodę na przeprowadzenie pionierskich badań skuteczności leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, które jest główną przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Metoda polega na pobraniu dojrzałych komórek skóry od chorego, indukcji ich właściwości pluripotencjalnych i ponownym wprowadzeniu do organizmu, gdzie mają za zadanie odbudować uszkodzone miejsca. Testy rozpoczną się prawdopodobnie już w połowie przyszłego roku i będą obejmowały sześcioro pacjentów cierpiących na starcze zwyrodnienie plamki żółtej. Będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie na świecie.

Na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD, ang. age-related macular degeneration) w samej Japonii cierpi 700 000 osób.

Potencjalny sukces terapii komórkami iPS może umożliwić w przyszłości leczenie wielu różnych chorób z zastosowaniem komórek macierzystych, bez wątpliwej ze względów etycznych konieczności wykorzystywania embrionów ludzkich.

Źródła

www.fiercebiotech.com (24.07.2013)

KOMENTARZE
Newsletter