Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Leki bez licencji w walce z wirusem Ebola
Leki bez licencji w walce z wirusem Ebola
W 1995 roku w Demokratycznej Republice Konga udało się ocalić siedmiu z ośmiu zakażonych wirusem Ebola po podaniu im surowicy pochodzącej od innych ocalałych. Odkrycie we krwi osób, które przeżyły walkę z patogenem, przeciwciał świadczy o sensowności poszukiwań odpowiedniej szczepionki. Epidemia Ebola obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej afrykańskich krajów oraz zagraża innym państwom reszty globu. Jakie postępy poczyniła nauka od 1995 roku i czy dziś jesteśmy gotowi do walki ze śmiercionośnym wirusem?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że w obecnej sytuacji można uznać za etyczne podawanie „niesprawdzonych leków”. Substancje o których mowa mają za sobą testy skuteczności prowadzone na zwierzętach, w tym małpach. Nie jest niestety do końca poznany profil skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania u ludzi. Lekarze podający lek obawiają się następstw jego użycia, działań niepożądanych ujawniających się od razu lub po upływie dłuższego czasu. Postępowanie WHO jest wynikiem konsultacji z wieloma ekspertami z dziedziny medycyny, epidemiologii i etyki. Wysoki wskaźnik śmiertelności zdaje się usprawiedliwiać podjęte działania. Żaden z zastosowanych środków nie powinien jednocześnie zostać zaordynowany choremu bez jego zgody, wolności wyboru czy poszanowania godności i szacunku dla życia ludzkiego. Eksperci podkreślają również fakt, że koniecznym jest gromadzenie i udostępnianie wszystkich danych zgromadzonych podczas stosowania potencjalnych medykamentów u indywidualnych jednostek.

W Liberii zostały podjęte działania zmierzające do upowszechnienia leku Zmapp, który można określić jako koktajl trzech przeciwciał monoklonalnych jakie łączą się z cząstką wirusa w taki sposób, że ludzki układ odpornościowy powinien sobie z nim poradzić. W praktyce nie jest to jednak możliwe. Ten biofarmaceutyk jest produkowany przez niewielką firmę Mapp Biopharmaceutical. Znane są pozytywne skutki jego zażycia w przypadku dwu pracowników firmy, którzy ulegli zakażeniu wirusem Ebola podczas pobytu w Liberii. Jednakże firma Mapp, która zatrudnia tylko dziewięciu pracowników, wydała oświadczenie mówiące o tym, że podaż leku została już wyczerpana.

Jednocześnie, w odpowiedzi na istniejący kryzys, Kanada zapewnia o możliwości dostarczenia tysiąca dawek eksperymentalnej szczepionki, która jak dotąd była testowana na małpach, których organizm najbardziej odpowiada modelowi ludzkiemu. Lek TKM-Ebola (produkowany przez Tekmira Pharmaceuticals) jest zaprojektowany w ten sposób, że celem dla niego staje się materiał genetyczny wirusa (RNA). Substancja ma przerywać replikację białek chorobotwórczych patogenu.

Wirus Ebola (EBOV) jest jednym z najbardziej niebezpiecznych patogenów dla człowieka pod względem liczby zakażeń i śmiertelności. Statystyki mówią o tym, że 9 na 10 osób zainfekowanych umiera. Nazwa mikroorganizmu wywodzi się od rzeki Ebola w Kongo gdzie odnotowane pierwsze przypadki zachorowań. Uważa się, że źródłem zakażenia są owocożerne nietoperze i małpy. Drogę zakażenia stanowi przede wszystkim krew ale i inne wydzieliny czy płyny ustrojowe chorych i zmarłych na tą chorobą. Drobnoustrój szybko rozprzestrzenia się w organizmie doprowadzając do upośledzenia funkcji układu immunologicznego i krwotoków wewnątrznarządowych. Do wczesnych objawów można zaliczyć wysoką gorączkę, ból głowy, stawów i mięśni, brak apetytu i ogólne osłabienie. Jak widać symptomy te nie są wyjątkowo specyficzne co, zwłaszcza przy początku epidemii, utrudnia postawienie właściwej diagnozy. Do późnych objawów należą natomiast krwawienie z otworów ciała, wymioty krwawe, krwawe biegunki i wysypka. Potwierdzenie obecności wirusa opiera się na analizie próbek krwi i tkanek. Obecnie standardowe leczenie osób zarażonych wirusem opiera się na bilansowaniu płynów i elektrolitów, utrzymaniu odpowiednich parametrów ciśnienia krwi i oczywiście zapobieganiu kolejnym infekcjom (higiena, izolacja pacjenta, śledzenie kontaktów chorego ze zdrowymi celem zatrzymania łańcucha transmisji, szybki pochówek).

Źródła


http://www.pharmatimes.com/Article/14-08-12/UPDATED_WHO_backs_unlicensed_drugs_for_Ebola.aspx

 

http://www.nytimes.com/2014/08/13/world/africa/ebola.html?_r=0

http://www.cdc.gov/vhf/ebola/outbreaks/guinea/qa-experimental-treatments.html

 

http://www.bbc.com/news/health-28663217

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter