Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Koniec badań nad lekami na Alzheimera i Parkinsona
Koniec badań nad lekami na Alzheimera i Parkinsona
Pfizer, największa firma farmaceutyczna na świcie ogłosiła, że wstrzymuje prace badawcze nad lekami na chorobę Alzheimera oraz Parkinsona. Decyzja spowodowana jest brakiem pozytywnych efektów badań nad lekami. Pracę straci 300 osób pracujących w laboratoriach w Wielkiej Brytanii oraz USA.

Lider wśród firm farmaceutycznych - Pfizer porzucił badania nad znalezieniem leków na choroby neurodegeneracyjne, chorobę Alzheimera oraz Parkinsona, po serii niepowodzeń.

Pomimo tego, że Pfizer zainwestował bardzo wiele w badania nad lekami na Alzheimera i Parkinsona, brak pozytywnych wyników badań przyczynił się do zawieszenia dalszych prac. Dotychczas prowadzone badania kliniczne nie przynosiły zamierzonych efektów.

W 2012 r. Pfizer zawiesił badania nad lekiem bapineuzumab po drugiej rundzie badań klinicznych, po tym, jak nie pomógł on pacjentom z łagodną i umiarkowaną chorobą Alzheimera.

Rzecznik Pfizer powiedział, że zakończenie badań w tej dziedzinie nauki to próba relokacji wydatków. Fundusze przeznaczone na prace nad tymi lekami neurologicznymi zostaną przesunięte na obszary, w których wiedza oraz szansa na osiągnięcie sukcesu i opracowanie skutecznego leku są największe.

Porzucenie badań nad lekami przez amerykańskiego giganta będzie skutkować zwolnieniami. Pracę straci 300 osób w Andover i Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz w Massachusetts, Groton i Connecticut w USA. Redukcja nie oznacza jednak zamknięcia wszystkich działów i laboratorów zajmujących się neurologią oraz chorobami rzadkimi. Tutaj prace będą kontynuowane.

Dodatkowo, firma zapowiedziała, że uruchomi nowy fundusz venture capital, aby zainwestować w projekty badawcze w dziedzinie neuronauk.

Decyzja Pfizer spotkała się z ogromną krytyką ze strony środowisk zrzeszających osoby chore na Alzheimera i Parkinsona. Dr James Pickett, szef działu badań w Alzheimers Society w Wielkiej Brytanii powiedział: „To rozczarowujące, że Pfizer, jedna z wiodących na świecie firm farmaceutycznych, zakończy swoje badania naukowe w dziedzinie neurologii, w tym odkrycia leków przeciw chorobie Alzheimera”.

Szacuje się, że 46,8 mln ludzi na świecie choruje na chorobę Alzheimera.

Szansa na znalezienie leku na Alzheimera i Parkinsona wciąż jest duża. Badania nad lekami na choroby neurodegeneracyjne prowadzą także inne firmy farmaceutyczne - AstraZeneca, Eli Lilly, GlaxoSmithKline. Postęp badań oaz coraz większa wiedza na temat przyczyny powstawania tych chorób sprawiają, że obierane kierunki opracowania leku są coraz bardziej precyzyjne, co zwiększa szansę na sukces.

Badania nad opracowaniem leków na Alzheimera promuje także sam Bil Gates. Wspiera on finansowo Dementia Discovery Fund, organizację wspierającą młode firmy w poszukiwaniu leków na te choroby.

 

 

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
31
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
17
18
20
NutraFood Poland
2021-04-20 do 2021-04-22
22
24
27
Podstawy oznaczania wilgotności
2021-04-27 do 2021-04-27
28
29
1
2
Newsletter