Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Cynamon nie tylko od święta to gwarancja zdrowszego życia
Cynamon nie tylko od święta to gwarancja zdrowszego życia
Pewnie część z Was pomyślała - czemu umieszczają artykuł o cynamonie, skoro początek wakacji to zdecydowanie nie sezon na tę przyprawę? No właśnie! O istnieniu cynamonu z niewiadomych przyczyn przypominamy sobie dopiero w okolicach Bożego Narodzenia i to nasz wielki błąd. Ta przyprawa potrafi zdziałać cuda, więc pora ją wprowadzić do codziennej kuchni!

 

Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum) jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny wawrzynowatych, uprawianym na Sri Lance, Seszelach, Mauritiusie i Madagaskarze. Jego zmielona kora jest przez nas powszechnie nazywana cynamonem. Cynamon znali już starożytni Grecy, Rzymianie i Chińczycy - dodawali go do bardzo drogich i aromatycznych maści i stosowali przy balsamowaniu zwłok. Obecnie cynamon jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym w postaci zmielonej lub rzadziej w postaci kawałków kory - w zimie jest przez nas masowo dodawany do grzanego wina, deserów, ciast, herbat i kawy. Ponadto cynamon znalazł również swoje miejsce w kosmetyce - w produkcji kremów, perfum, ale również jako składnik past do zębów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwpróchnicznym. O cynamonie powinny pamiętać szczególnie osoby borykające się z cerą trądzikową, gdyż wykazuje on właściwości antybakteryjne i skutecznie walczy z ropnymi wypryskami. Cynamon warto wykorzystać również w walce z cellulitem.

Wyciągi z kory oraz olejek cynamonowy znalazły również szerokie zastosowanie w lecznictwie. Cynamon swój specyficzny zapach zawdzięcza aldehydowi cynamonowemu. Ta właśnie substancja odpowiada również za właściwości antynowotworowe cynamonu. Badania naukowe wykazały przeciwutleniające i przeciwmutagenne działanie olejku, dlatego może być potencjalnie wykorzystany we wspomaganiu walki np. z rakiem jelita grubego. Olejek zawiera również epikatechinę, która razem z aldehydem może zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych i wspomóc ich leczenie. Wyniki badań wskazują, że zapobiega powstawaniu splątków neurofibrylarnych, charakterystycznych dla choroby Alzheimera oraz może odwrócić biomechaniczne, komórkowe i anatomiczne zmiany w mózgach cierpiących na chorobę Parkinsona. Cynamon został również zaklasyfikowany do grupy termogeników - substancji przyspieszających metabolizm i spalanie tłuszczu oraz pomagających w szybszym osiągnięciu wymarzonej wagi. Zarówno wyciąg z kory cynamonu cejlońskiego, jak i olejek cynamonowy wspomagają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego -  skutecznie przeciwdziałają niestrawnościom, wzdęciom, stanom skurczowym żołądka i jelit. Preparaty mogą być stosowane w przypadku zatruć pokarmowych oraz biegunek. Ponadto, wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego zapobiega wrzodom żołądka, obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz obniża ryzyko chorób serca i cukrzycy. To wszystko dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom. Olejek cynamonowy, jako olejek eteryczny, dzięki swoim silnym właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym może być stosowany przy przeziębieniach, zakażeniach dróg oddechowych i grypie.

Oczywiście, jak ze wszystkim, z cynamonem również nie należy przesadzać - tyczy się to szczególnie kobiet w ciąży, bo jego nadmiar może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Zachowując umiar dosypuj cynamon do różnych potraw, ciesz się jego wyjątkowym smakiem i aromatem oraz korzystaj z leczniczych właściwości.

 

 
Źródła

Anna Kędzia. Aktywność olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) wobec bakterii beztlenowych. Postępy Fitoterapii 1/2011, s. 3-8

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/cynamon-wlasciwosci-lecznicze-cynamon-dobry-na-odchudzanie-tradzik_34039.html

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter