Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zapraszamy na bezpłatny webinar „Dieta roślinna – co trzeba wiedzieć?”

Zanim wszyscy udamy się na świąteczny odpoczynek, zachęcamy, żebyście byli z nami w poniedziałek 21 grudnia w godz.18-20 na kolejnym bezpłatnym webinarze, który nasz portal organizuje wspólnie z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Tym razem wraz z zaproszonymi ekspertami postaramy się dostarczyć uczestnikom dużą dawkę rzetelnej wiedzy na temat możliwości ograniczenia mięsa w diecie i stosowania jego roślinnych zamienników.

 

Podczas wirtualnego spotkania „Dieta roślinna – co trzeba wiedzieć?” nasi znakomici prelegenci poruszą następujące tematy:

* Czy dieta roślinna może zapewnić odpowiedni poziom białka w naszym organizmie?

* Jakie są źródła witaminy B12, żelaza i wapnia w diecie roślinnej?

* Jak zwiększyć wchłanianie żelaza pochodzenia roślinnego?

* Dieta roślinna a kwasy omega-3.

Zachęcamy do rejestracji. Liczba miejsc ograniczona.

Tymczasem poznajcie naszych ekspertów:

Marta Kopcewicz – Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN

Marta od 7 lat pracuje w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Jest specjalistką w zespole biologii regeneracyjnej i aktywną popularyzatorką nauki. Obecnie skupia się na analizie popularności żywności pochodzenia roślinnego na rynku europejskim w ramach projektu EIT Food „V-PLACE – Enabling consumer choice in Vegan or Vegetarian Food Products”. Prywatnie praktykująca jogę mama dwóch dziewczynek i wegetarianka. Podczas swojego krótkiego wystąpienia wprowadzającego zaprezentuje ona założenia oraz wstępne wyniki projektu V-PLACE.

Marcin Tischner – ProVeg Polska

Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w ProVeg Polska. Zajmuje się kontaktami zewnętrznymi, prowadzeniem kampanii oraz edukacją o wpływie naszych wyborów żywieniowych na środowisko, alternatywnych źródłach białka i przyszłości żywności. Współorganizator Targów Zero Waste i koordynator projektów w Fundacji Efektywny Altruizm. Swoje doświadczenia z zakresu zrównoważonego rozwoju zdobywał przy licznych projektach m.in. dla IKEA Retail, Lariche Community (w Kuala Lumpur), Ministerstwa Rozwoju i Too Good To Go.

Podczas webinaru pan Marcin przedstawi wykład zatytułowany „Żywność i pandemie”. W jaki sposób prelegent powiązał te dwa aspekty? Najnowszy raport ProVeg International „Żywność i pandemie” opisuje istotny i częsty związek pomiędzy pandemiami, takimi jak obecny kryzys COVID-19, a naszym globalnym systemem żywnościowym opartym w dużej mierze na produktach odzwierzęcych. Niszczenie siedlisk przyrodniczych zwierząt, utrata różnorodności biologicznej oraz wykorzystywanie dzikich i hodowlanych zwierząt jako pożywienia wzmacniają ryzyko mutacji wirusów. Aby zapobiec przyszłym pandemiom, należy już teraz dokonywać zmian w naszym systemie żywnościowym. Podczas prezentacji omówione zostaną kluczowe wnioski z raportu ProVeg International oraz innych organizacji (m.in. Program Środowiskowy ONZ, Uniwersytet w Cambridge i WWF), które przygotowały podobne opracowania.

Iwona Kibil – dietetyk specjalizujący się w diecie bezmięsnej

Magister dietetyki. Od ponad 7 lat prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i „Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce” wydawnictwa PZWL. Sama od lat stosuje dietę roślinną.

Co zainspirowało ją do wystąpienia pt. „Dieta roślinna okiem dietetyka”? Dieta roślinna cieszy się coraz większą popularnością. Osoby stosujące taki sposób odżywiania mają niższe ryzyko nadwagi i otyłości, a także całego szeregu chorób z tym związanych (m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, niektórych typów nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych). Stosowanie diety roślinnej może dodatkowo wpłynąć korzystnie na stan planety (produkcja żywności roślinnej wymaga mniejszych nakładów wody, powierzchni pól i powoduje niższą emisję gazów cieplarnianych). Na pewno warto wprowadzić więcej potraw roślinnych do jadłospisu (lub nawet zmienić całkowicie swój sposób odżywiania), jednak trzeba przy tym zwrócić uwagę na niektóre krytyczne składniki z diety, które mogą być niedoborowe w przypadku złego jej zbilansowania (m.in. wapń, kwasy omega-3, witamina B12, żelazo). Podczas wykładu pani Iwona odpowie na pytania, w jaki sposób czerpać najwięcej korzyści z diety roślinnej, na które składniki odżywcze należy zwrócić największą uwagę oraz jak nie dopuścić do niedoborów pokarmowych?

Przebieg webinaru i specjalną sesję pytań i odpowiedzi Q&A będzie moderował Adam Zalewski, redaktor naczelny portalu Biotechnologia.pl.

--

Webinar „Dieta roślinna – co trzeba wiedzieć?” jest częścią projektu EIT Food „V-PLACE – Enabling consumer choice in Vegan or Vegetarian Food Products”. To projekt, w którym Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie wraz z zagranicznymi partnerami analizuje popularność żywności pochodzenia roślinnego na rynku europejskim oraz poziom jej akceptacji przez konsumentów. Celem działań jest dotarcie do szerokiej grupy odbiorców z rzetelną wiedzą na temat możliwości ograniczania mięsa w diecie i stosowania roślinnych alternatyw.

Zaangażowani w projekt eksperci szukają odpowiedzi na pytania: Jak konsumenci motywują swoje wybory żywieniowe? Czy kierują nimi jedynie względy zdrowotne, a może etyczne i ekologiczne? Jakie wątpliwości i zastrzeżenia budzą wśród konsumentów kolejne zamienniki żywności mięsnej? Czy ich smak i wygląd powinny dokładnie odwzorowywać oryginał, czy wręcz odwrotnie – różnice powinny być bardziej odczuwalne?

Projekt zakłada również stworzenie specjalnej platformy internetowej oraz aplikacji mobilnej, które będą źródłem rzetelnych informacji na temat diety roślinnej. Narzędzia te będą zintegrowane z serwisem Food Unfolded EIT Food, który każdego dnia dostarcza treści edukacyjne na temat żywności i żywienia do kilkudziesięciu tysięcy konsumentów w Europie. Platforma V-PLACE będzie dostępna w połowie przyszłego roku.

KOMENTARZE
Newsletter