Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza polska firma na rynku mięsa hodowanego komórkowo!
Pierwsza polska firma na rynku mięsa hodowanego komórkowo!

LabFarm to pierwsza firma w Polsce, która podjęła się produkcji mięsa hodowanego komórkowo. Laboratorium z siedzibą na warszawskim Wilanowie ruszyło z pracami w grudniu 2022 r. Obecnie jedynie w Singapurze, Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych działają spółki, których produkty z mięsa komórkowego zostały dopuszczone do spożycia przez ludzi. W Europie trwają prace legislacyjne dotyczące prawa żywnościowego umożliwiającego firmom takim jak LabFarm wprowadzenie na rynek żywności z hodowli komórkowej.

 

LabFarm to firma, w której pracują pasjonaci. Spółka została założona przez Jarosława Krzyżanowskiego, prezesa firmy KSP Food, która od 2000 r. zdobywa niemałe doświadczenie w branży drobiarskiej oraz Wiesława Macherzyńskiego, dyrektora projektu. Misją LabFarmu jest stworzenie mięsa komórkowego o takich samych walorach odżywczych i sensorycznych, co mięso od zwierząt w chowie przemysłowym, tylko bez cierpienia i o minimalnym wpływie na środowisko. Koncepcja firmy wpasowuje się w ideę zrównoważonego rozwoju, a połączenie nauki i technologii może wpłynąć na zmianę świata, która to wizja jeszcze kilkanaście lat temu wydawała się mało prawdopodobna (chyba że u Lema).

Prace badawcze w laboratorium LabFarm to pierwszy etap projektu, który ma potrwać dwa lata. Przewiduje on hodowlę komórek mięsa drobiowego w bioreaktorach oraz opracowanie procedur niezbędnych do rozwinięcia hodowli na skalę przemysłową. Kolejnym punktem będzie powstanie centrum badawczego nowoczesnych technologii w Pionkach i uruchomienie linii pilotażowej w 2025 r. W następnych etapach rozwoju produkcji przewidziany jest udział środków publicznych i zaangażowanie prywatnych inwestorów. Łączna inwestycja szacowana jest na kilkaset mln zł. Na razie działalność laboratorium jest finansowana ze środków własnych właściciela i prezesa grupy KPS Food Jarosława Krzyżanowskiego.

Wiesław Macherzyński zaznaczył, że faza przemysłowa będzie możliwa po spełnieniu kilku warunków, a jednym z nich jest odpowiednia legislacja pozwalająca na produkcję i sprzedaż mięsa komórkowego do klienta końcowego. Na ten moment ani polskie, ani europejskie prawo żywnościowe nie posiada regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności hodowanej komórkowo w łańcuchu spożywczym, choć prace nad tym tematem trwają (7-8 marca br. w Brukseli odbyło się sympozjum naukowe, podczas którego eksperci omawiali aktualne trendy i badania na ten temat oraz wymogi dotyczące zapewnienia adekwatności oceny ryzyka EFSA związanego z żywnością pochodzącą z kultur komórkowych i składnikami żywności). – Chcemy być gotowi do sprzedaży mięsa wyhodowanego komórkowo w momencie, w którym regulacje prawne będą na to pozwalać. Produkcja laboratoryjna wpisuje się w strategię „Od pola do stołu” (Farm to Fork), jednego z kluczowych działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Jesteśmy przekonani, że to tylko kwestia kilku, a nie kilkunastu lat, gdy mięso komórkowe pojawi się na sklepowych półkach i talerzach Polaków – komentuje Macherzyński. Według raportu firmy konsultacyjnej AT Kearney, w 2040 r. udział mięsa konwencjonalnego w rynku spadnie do 40%, mięso z probówki będzie stanowić 35%, a pozostałe 25% zostanie zagospodarowane przez roślinne alternatywy mięsa.

Jeśli chodzi o podejście konsumentów do spożycia mięsa, to z raportu „Atlas Mięsa 2022. Fakty i dane na temat zwierząt, które zjadamy” sporządzonego przez Fundację im. Heinricha Bölla i Instytut na rzecz Ekorozwoju wynika, że wśród osób w wieku 18-24 lata przejście na dietę całkowicie bezmięsną deklaruje 10% osób. Natomiast 27% badanych zakłada, że w przyszłości ograniczy spożycie mięsa. Całkowitą rezygnację z mięsa i produktów odzwierzęcych gwarantuje 4%. Współczucie dla zwierząt oraz przekonanie, że ograniczenie spożycia mięsa jest dobre dla klimatu wyraża odpowiednio 74% i 72% wegetarian i wegetarianek oraz 48% i 40% osób ograniczających spożycie mięsa. Ok. 34% ankietowanych Polaków jest zdania, że hodowla zwierząt powinna zostać ograniczona ze względu na jej skutki dla środowiska i klimatu. 63% respondentów potwierdziło, że spróbowałoby mięsa komórkowego. – W całej jego grupie duży nacisk kładzie się na zrównoważone rolnictwa. Zadanie realizuje grupa pasjonatów, która chce zrobić coś fajnego i chronić ziemię – podkreśla Macherzyński. Trzymamy kciuki!

Źródła

1. https://labfarm.pl/nasza-misja/

2. https://www.money.pl/gospodarka/firma-chce-wprowadzic-rewolucje-w-polsce-bedzie-hodowane-mieso-komorkowe-6913080509823712a.html

3. https://zdrowie.radiozet.pl/medycyna/wiadomosci/mieso-komorkowe-dopuszczone-do-sprzedazy-czym-ono-jest

4. https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/mieso-komorkowe-polacy-prowadza-badania-mieso-z-probowki-na-stolach,131239.html

5. https://zielona.interia.pl/klimat/news-atlas-miesa-2022-hodowla-zwierzat-musi-sie-zmienic-jesli-mam,nId,5834497

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kura-kurczak-karmienie-dr%C3%B3b-5642953/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter