Nowym rozwiązaniem ich problemu może się okazać dwunastotygodniowa kuracja, polegająca na codziennym doustnym przyjmowaniu pojedynczej dawki sofosbuviru (400 mg) i podwójnej dawki ribavirinu (RBV, którego dawka była ustalana na podstawie masy). Zgodnie z podanymi przez Gliead Science danymi, u 78 procent osób poddanych tej terapii po jej zakończeniu nie wykryto RNA wirusa HCV. Najczęstszymi efektami ubocznymi u ponad 10 procent badanych było uczucie zmęczenia, nudności, bóle głowy, bezsenność, świąd i niedokrwistość.
Przed przystąpieniem do złożenia dokumentacji potrzebnej do zatwierdzenia terapii przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) Gliead Science zamierza przeprowadzić również testy, podczas których kombinacja z sofosbuviru, RBV i peg-INF będzie podawana w czasie dwunasto- i szesnastotygodniowej terapii zarażonym wirusem HCV o genotypie 1, 4, 5 i 6.
Sofosbuvirin jest nukleotydowym analogiem inhibitora polimerazy przeznaczonym do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Stanowi część wielu zatwierdzonych kuracji, a obecnie jest również badany pod kątem ewentualnego połączenia z inhibitorem GS-5885, dzięki czemu mógłby powstać silny lek do codziennego doustnego stosowania dla osób zarażonych wirusem HCV o genotypie 1, które nie musiałyby korzystać z interferonu lub RBV.
Martyna Łogin
KOMENTARZE