Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Naukowcy przywracają wymarły gatunek do życia – o Projekcie Łazarz
02.04.2013

Naukowcom z uniwersytetu w Newcastle w Australii udało się reaktywować materiał genetyczny wymarłego gatunku żaby wykorzystując zaawansowaną technologię klonowania, której celem było zaimplantowanie „martwego” jądra komórkowego do świeżych jaj innego gatunku żaby. Prace wykonano w ramach Projekty Łazarz (The Lazarus Project) Kierownik projektu, prof. Michael Mahony odpowiada na pytania Portalu.

Gatunek, na którym skoncentrowano badania, to Rheobatrachus silus. Jego wymarcie oznajmiono w 1983 roku. Zespół Projektu Łazarz był w stanie odzyskać jądra komórkowe z materiału biologicznego należącego do tego gatunku, które były pobrane w 1970 roku i przechowywane w zamrażalce przez 40 lat. Docelowo projekt ma przywrócić wymarły gatunek do życia.

Rheobatrachus silus

Na pytanie Portalu dlaczego do projektu Łazarz wybrano akurat gatunek Rheobatrachus silus, prof. Mahony odpowiada: „Przyczyny tego wyboru były dwojakie. Po pierwsze, na całym świecie obserwuje się wymieranie gatunków płazów. Doszliśmy do wniosku, że istnieje potrzeba utworzenia metody, aby zapobiec utracie bezcennej historii ewolucji w obliczu wymierania gatunków i zanikania populacyjnej różnorodności genetycznej. Banki genomowe (seed banks) są dobrym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem do przechowywania materiały genetycznego w formie ex situ pozyskanego z roślin i zwierząt, takich jak bydło czy gryzonie. Embriony składane w takim banku przechowuje się w krio‑komorach. Potrzebowaliśmy dowodu, że taki sposób przechowywania materiału genetycznego jest możliwy również dla płazów. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ mimo że klonowania płazów dokonano już w 1952 roku, to nie było żadnego zapisu opisującego metodę krio‑przechowywania ich jaj lub wczesnych zarodków, a następnie ich rozmrożenia i przywrócenia do życia – a to właśnie zdecydowaliśmy się osiągnąć.”

„Drugim powodem było to, że materiał biologiczny Rheobatrachus silus znajdował się w posiadaniu jednego z naszych kolegów i uznaliśmy, że łatwiej będzie nam osiągnąć zamierzony cel używając właśnie jego, niż DNA zachowanego przy pomocy alkoholu lub formaliny.”

Jak udało się tego dokonać?

Naukowcy w swoich badaniach (które trwają już ponad pięć lat) wykorzystali technikę przeniesienia jądra komórki somatycznej. Zebrali jaja od spokrewnionej żaby Mixophytes fasciolatus, następnie inaktywowano jądra tychże jaj i zastąpiono je martwymi jądrami pozyskanymi z komórek wymarłego gatunku żaby. Niektóre z nich zaczęły się spontanicznie dzielić i rosnąć aż do wczesnego etapu zarodka. Chociaż żaden z zarodków nie przetrwał więcej niż kilka dni, badania genetyczne potwierdziły, że dzielące się komórki zawierają DNA wymarłej żaby. Pomimo że na razie nie udało się wyhodować żywej żaby, to uzyskane komórki zamrożono i planowane jest wykorzystanie pozyskanego z nich świeżego materiału genetycznego do kolejnych eksperymentów.

Jakie jest komercyjne zastosowanie wyników badań uzyskanych przez zespół Projektu Łazarz?

Prof. Mahony: „Najbardziej prawdopodobne jest, że nasze wyniki będą miały komercyjną wartość dla branż takich jak rybołówstwo, gdzie krio‑przechowywanie cennych zasobów nie było do tej pory możliwe. Nasza technika zamrażania komórki zarodka sprawia, że stanie się to dla nich dostępne. Samo przywrócenie do życia wymarłego gatunku żaby nie posiada dużej wartości handlowej, ale jest swojego rodzaju sztandarem dowodzącym naszych ogromnych możliwości i rozwiniętej technologii.”

Portal zadał również pytanie, czy zespół planuje rozszerzyć swoje badania na inne wymarłe gatunki. Padła następująca odpowiedź: „Tak. Jesteśmy zainteresowani promowaniem koncepcji banków genów dla wszystkich zwierząt, dla których zachodzi ryzyko wyginięcia, a metody ochrony in situ zawodzą. Płazy są przykładem takiej grupy. Globalny spadek ilości płazów jest skutkiem choroby, której obecnie naukowcy nie potrafią zaradzić czy zahamować w środowisku naturalnym. Choroba nie przenika nasze bariery ochronne i powoduje wymieranie wielu gatunków w dziewiczych obszarach puszczy, rezerwatach ochronnych i światowych obiektach dziedzictwa. Promujemy ideę swoistej polisy ubezpieczeniowej dla tych gatunków do czasu aż nauka będzie mogła zająć sięproblemem.”

Badacze z całego świata omawiają postępy i plany w przywracaniu innych wymarłych gatunków zwierząt i roślin do życia. Możliwymi kandydatami w kolejce do wskrzeszenia są między innymi: mamut włochaty, ptak dodo, czy nowozelandzki gigantyczny wąż moa.


Przeczytaj równiez:
Proteon Pharmaceuticals - o tym jak rozwija się innowacyjna firma opowiada nam Justyna Andrysiak
Zapłać, a nazwą lek na raka Twoim imieniem!


red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

Źródło:
http://www.newcastle.edu.au/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2023>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter