Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Koronawirus – pierwszy potwierdzony przypadek już w Polsce

Minister zdrowia podczas środowej konferencji prasowej potwierdził wykrycie pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Jak przekonuje Ministerstwo, wszystkie procedury zadziałały prawidłowo, pacjent jest w dobrym stanie. Do tej pory wykonano 584 testy, dodatni był tylko jeden wynik.

Jak wyjaśnia Łukasz Szumowski, minister zdrowia, dodatni wynik pierwszego pacjenta spłynął do resortu w nocy. To pacjent z województwa lubuskiego, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Pacjent przyjechał z Niemiec. Kwarantanną objęto wszystkie osoby, które miały z nim styczność.

Obecność wirusa podejrzewana była m.in. w Policach, gdzie 200 osób objęto kwarantanną. Jak do tej pory wszystkie przeprowadzone tam testy okazały się ujemne. Ministerstwo przypomina, że badania na obecność SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 prowadzone są w 9 laboratoriach w Polsce. Próbki badają Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny, laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku i Kielcach.

W poniedziałek polska firma BioMaxima poinformowała, że wprowadziła do swojej oferty szybki test do wykrywania przeciwciał IgG i IgM przeciwko koronawirusowi. Wynik testu możliwy jest do odczytania po upływie 10 minut. Po informacji o zgłoszeniu w URPL testów do wykrywania koronawirusa wartość spółki wzrosła o kilka milionów złotych.

Ciężki przebieg choroby obserwowany jest u ok. 15-20% zarażonych osób. Teodros Ahanom Ghebreyesus, dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, tłumaczy, że śmiertelność w przypadku tego typu koronawirusa wynosi ok. 3,4%. Jak dodaje, grypa sezonowa przyczynia się do mniej niż 1% zgonów osób chorych.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby oraz zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, szczególnie przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Chinach. Pozostałe rozpoznane przypadki zdiagnozowano m.in. w Iranie, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech. Do tej pory na całym świecie odnotowano ponad 93 tysiące przypadków, 3204 zgony. Ponad 51 tysięcy osób wróciło do zdrowia (dokładne dane tutaj).

Źródła

Ministerstwo Zdrowia

WHO

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/korona-symbol-koronawirusy-wirus-5025009/

KOMENTARZE
Newsletter