Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
EMA i KE zatwierdzają szczepionkę Pfizera dla dzieci w wieku 12-15 lat. Polski rząd rekomenduje wskazanie
EMA i KE zatwierdzają szczepionkę Pfizera dla dzieci w wieku 12-15 lat. Polski rząd rekomen

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

 

 

Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej od 16 do 25 lat (mierzona poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu obliczono u blisko 2 tys. dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia. Osoby te otrzymały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Z 1005 dzieci, które otrzymały szczepionkę, u żadnego nie wystąpił COVID-19 w porównaniu z 16 dziećmi z 978, które otrzymały pozorowany zastrzyk. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 75 proc. do 100 proc.).

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one: ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu. EMA uznała, że korzyści ze stosowania szczepionki w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko. Agencja podkreśliła, że ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem, nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych. Zauważono przy tym, że Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA ocenia obecnie bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia (zapalenie błony otaczającej serce), które wystąpiły po szczepieniu preparatem Comirnaty, głównie u osób poniżej 30. roku życia. Aktualnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką, jak podała Agencja.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Aktualizacja: Komisja Europejska przyjęła decyzję o zatwierdzeniu stosowania szczepionki BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat – poinformowała 31 maja br. unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Jeszcze tego samego dnia na oficjalnym profilu na Twitterze #SzczepimySię, prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu, Rada Medyczna przy Premierze zarekomendowała niniejsze wskazanie. 

KOMENTARZE
Newsletter