Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Amerykański Pfizer wykupił Polocard
Ewelina Hoffman, 03.12.2013 , Tagi: pfizer, polpharma, polocard, UOKiK
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer nabył prawa do polpharmowskiego Polocardu. Ten przeciwzakrzepowy lek OTC jest jednym z najpopularniejszych na polskim rynku. Skąd takie zmiany?

Polocard zawiera w swoim składzie kwas acetylosalicylowy w dawce 75mg lub 150mg. Wskazany jest w profilaktyce chorób układu krążenia, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych  zawału serca oraz choroby niedokrwiennej serca, a także w profilaktyce innych chorób przebiegających z zakrzepami w naczyniach. Stanowi on jeden z najpopularniejszych leków z tej grupy. Pfizer zakupił Polocard od Polpharmy i tym samym powiększył gamę swoich wiodących produktów. Polpharma w ten sposób spełniła wymogi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W momencie zakupu Polfy Warszawy SA w kwietniu 2012 roku została ona zobowiązana do sprzedaży praw do trzech leków produkowanych przez Polpharmę lub Polfę. Miały to być: Polcard lub Acard; Cipronex lub Proxacin; Sulfacetamidum Natrium lub Sulfacetamidum WZF. Posiadanie wszystkich tych produktów przez Polpharmę postawiłoby firmę w pozycji dominującej. Jednym ze skutków osiągnięcia przez Polpharmę tak znaczącej pozycji mógłby być wzrost ceny niektórych leków”  tłumaczy UOKiK.

Amerykanie nabyli prawa do leku przynoszącego dochody. Polocard jest wiodącą marką OTC w Polsce i jej nabycie wzmocni pozycję naszych produktów na rynku — poinformowal Paul Struman, prezez Pfizer Consumer Healthcare. Wciąż skupiamy się na okazjach, które rozszerzą nasz wachlarz wiodących marek i poszerzą globalny zasięg naszej firmy  dodaje.

Finansowe warunki umowy nie zostały ujawnione.

Źródła

www.news-medical.com

KOMENTARZE
Newsletter