Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dominik Rajski o działalności Analitycal R&D
30.09.2011

Skąd pomysł na rozpoczęcie takiej działalności?

Dr Dominik Rajski, prezes spółki z o.o. Analitycal R&D - „Skończyłem Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej  po czym rozpocząłem studia doktoranckie i miałem dwie drogi: albo przemysł, albo pozostanie na uczelni. Początkowo pracowałem w dwóch dużych firmach farmaceutycznych nie firmując świadczonych usług własnym nazwiskiem. Podjąłem się wyzwania założenia firmy.

Nie zaczynałem od zera. Miałem już klientów. Przeszedłem po prostu z działalności na umowę o dzieło, do założenia firmy. Wiedziałem, że wykonując rutynowe analizy nie będę konkurencyjny na rynku, dlatego skupiłem się na nowościach, na optymalizacji metod analitycznych, na szukaniu nowych rozwiana służących obniżeniu kosztów i czasu procesu.

Szukając miejsca na jej ulokowanie w 2009 roku złożyłem wniosek do Inkubatora Przedsiębiorczości i otrzymałem pomieszczenia na działalność. Współpracę z Technoparkiem uważam za bardzo korzystną. Każdej firmie polecam start tutaj, bo nowopowstałe spółki wynajmują pomieszczenia na preferencyjnych warunkach, dodatkowo otrzymując pomoc prawną, księgową i możliwość uczestnictwa w szkoleniach.

Badawczo-rozwojowa firma Analitycal R&D to lokator Inkubatora Technologicznego Łódzkiego Techoparku. Na terenie Parku powstaje centrum badawczo-wdrożeniowe BioNanoPark. Z jego usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, medycznej, wojskowej, chemicznej, spożywczej czy energetycznej.

Od początku wiedziałem o planach budowy BioNanoParku i w efekcie chciałem mieć w nim własne miejsce. Przeniesiemy firmę do jednego z kilkudziesięciu ulokowanych w Centrum boxów biurowo-laboratoryjnych. Wybraliśmy już konkretną lokalizację, a teraz planujemy wykonać drobne przeróbki, aby większa część powierzchni zarezerwowana była na laboratorium. Biuro i laboratorium obejmie ok. 70m2. Nowe laboratorium wyposażone będzie we wszystko to, co jest niezbędne do pracy podstawowej tj. wyciąg, meble laboratoryjne. Niezbędny do badań sprzęt wstawiamy sami.  Obecnie pracujemy na dwóch chromatografach (cieczowym i gazowym) oraz absorpcyjnym spektrometrze atomowym.  

Staramy się ponadto o dotację na nowe urządzenia. Złożyliśmy 3 wnioski. Dwa projekty są już po akceptacji wstępnej i zostały przekazane do oceny merytorycznej. Do tej pory nie korzystaliśmy z żadnych dofinansowań. Cały sprzęt spółka finansowała z własnych środków. 

Na nowe usługi mamy już klientów. Niektóre, z nich świadczymy już teraz korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionej firmy.”

Co wchodzi w skład oferty Analitycal R&D Spółki z o.o.?

D.R. - „Zajmujemy się doradztwem i działalnością usługową dla przemysłu farmaceutycznego, weterynaryjnego, spożywczego i kosmetycznego w zakresie opracowania, udoskonalania stosowanych metod badawczych, technologii, szkoleń z zakresu analityki chemicznej, systemów zarządzania jakością, w tym GLP i szerokim spektrum badań analitycznych, zgodnych z zapotrzebowaniem naszych klientów.

 

Dla przemysłu farmaceutycznego zajmujemy się głównie opracowaniem nowych produktów, opracowaniem metod służących analizie różnych form leków, opracowaniem składu, procesu technologicznego i dokumentacji rejestracji. Dokładamy starań by zakres działalności i termin realizacji usługi był dostosowany do potrzeb klienta.”

Wychodzicie Państwo z usługami poza granice Polski?

D.R. - „Nie. W Polsce jest bardzo dużo firm, które produkują leki czy suplementy diety, ale nie posiadają zaplecza R&D. Nasze laboratorium nie świadczy typowych usług. Skupiliśmy się na opracowaniach, na walidacjach metod analitycznych, czyli na tym na co jest realne zapotrzebowanie i w tym obszarze świetnie sobie radzimy.”

 

Jak przedstawia się w tej chwili zespół Analitycal R&D?

D.R. – „Firma składa się póki co z osoby prezesa i dwóch pracowników. Zwiększenie laboratorium, a zarazem zwiększenie oferty, wymagać będzie zatrudnienia nowych osób.”

Czy może Pan wymienić z jakich branż są firmy, z którymi nawiązana została współpraca?

D.R. - „W portfolio naszych partnerów wchodzą firmy z różnych branż takich jak. farmaceutyczna, weterynaryjna, kosmetyczna, firmy zajmujące się produkcją suplementów diety czy też, czy zajmujące się przetwarzaniem i produkcją miodu. Ostatnio nawiązaliśmy w współpracę z firmą zajmującą się produkcją gazów technicznych i spawalniczych”

Czy współpracuje Pan z uczelnią lub instytutami naukowymi?

D.R. – „Z uczelnią nie mam żadnego kontaktu. O nowych możliwościach w mojej dziedzinie dowiaduje się z konferencji, w tym konferencji firm produkujących sprzęt analityczny. Takie spotkania służą nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale także pozyskiwaniu nowych kontaktów.

Z przemysłu pytania o nowe technologie przychodzą non stop. Pracując jeszcze w przemyśle, chciałem zlecić uczelni badanie, którego ja nie miałem możliwości przeprowadzić. Jednak koszty jego wykonania i czas pozostawiał zbyt wiele do życzenia.”

Dziękuje za rozmowę.

***

Analytical R&D Spółka z o.o. oferuje swoim zleceniodawcom doradztwo, pomoc i opracowanie dokumentacji jakościowej, która to jest niezbędnym elementem pozwalającym uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu nowego produktu. Znajomość najnowszych wymagań prawnych UE i wytycznych krajowych, oraz fachowa wiedza personelu i ciągłe śledzenie zmian, jakie są wprowadzane w aktach prawnych dotyczących produktów farmaceutycznych, kosmetycznych, suplementach diety, gwarantują rzetelne i profesjonalne opracowanie dokumentacji zgodnie z wymaganiami i sugestiami naszych klientów i jednostek oceniających dokumentację rejestracyjną produktu. Oferta dotyczy opracowania dokumentacji i udzieleniu wsparcia wytwórcom substancji czynnych, pomocniczych, produktów leczniczych, kosmetycznych oraz suplementów diety.

Red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2022>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter