Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ponad 230 000 osób w Polsce jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych – wynika z badań przeprowadzonych przez liczne ośrodki. WZW zabija na świecie 1.4 mln osób rocznie. Więcej niż AIDS czy malaria. Samo tylko WZW C jest odpowiedzialne za blisko 70% przypadków raka wątroby w Europie. Jak informuje Fundacja Gwiazda Nadziei, aż 81% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV. Myślimy, że jesteśmy bezpieczni, ale tak nie jest. Cichy zabójca, jak mówi się o WZW, cały czas zbiera swoje żniwo.

 

- Samo wirusowe zapalenie wątroby nie jest bardzo groźną chorobą, ponieważ przebiega najczęściej bezobjawowo lub z objawami nierozpoznawalnymi przez chorego i często też lekarzy. Natomiast jego konsekwencje są bardzo poważne, dochodzi do marskości wątroby i powikłań, może również dojść do rozwoju raka wątroby – mówi prof. dr hab. med. Piotr Małkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

 

„Nie daj się zaskoczyć” – to hasło ruszającej kampanii świadomościowej, w której znani aktorzy zachęcają do zrobienia badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Hasło tym ważniejsze, że w Polsce wciąż ogromna większość zakażonych osób dowiaduje się o tym późno – w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Nie badamy się, a warto byśmy zaczęli: w Polsce dostępne i refundowane są nowoczesne terapie, które pozwalają wyleczyć WZW C u ponad 90% pacjentów, a w przypadku WZW B – zatrzymać rozwój choroby.

 

Warto pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Zwłaszcza, że od zeszłego roku dostępne są dla polskich pacjentów terapie o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie. WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. Jedyne co pozostało nam do zrobienia to wykrycie wirusa.

 

- Z wirusowym zapaleniem wątroby jest tak, że można je mieć, ale nic o tym nie wiedzieć. Szansa na wyleczenie takiego wirusa jest w tej chwili niemal stuprocentowa, dlatego też warto się zbadać. – dodaje Artur Barciś, polski aktor zaangażowany w kampanię.

 

Światowa Organizacja Zdrowia, która uznając wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w. podjęła pracę nad Strategią Wirusowego Zapalenia Wątroby. W czerwcu tego roku Polska wraz ze 192 państwami poparła dokument, którego głównym założeniem jest eliminacja wirusów HBV i HCV do 2030 roku.

 

 

 

Wypowiedź: Artur Barciś, aktor, Piotr Małkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego

 

Źródło:Newsrm.tv
Fot. Fundacja Gwiazda Nadziei www.gwiazdanadziei.pl

KOMENTARZE
Newsletter