Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Państwa bałtyckie w walce przeciwko infekcjom wirusowym - sympozjum w Sztokholmie
Członkowie i zaproszeni goście Baltic Network against life-threatening viral infections (BAN) omawiali istotne kwestie infekcji wirusowych podczas dwudniowego mini sympozjum, które odbyło się w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Prezentacje naukowców, a następnie pytania, dyskusje przy okrągłym stole i mini sesja posterowa były okazją do nawiązywania kontaktów i integracji.

Pierwszy dzień mini sympozjum poświęcony był tematom epidemiologii wirusowego zapalenia wątroby oraz epidemiologii molekularnej. Podczas gościnnego wykładu Andersa Kärnella, przedstawiciela szwedzkiej firmy farmaceutycznej Medivir, uczestnicy zostali zapoznani z "farmakologicznym punktem widzenia" w kwestiach dotyczących wirusowego zapalenia wątroby typu C. Szczególnie podkreślono ryzyko inwestowania w nowy rynek leków i ich krótką żywotność.

Camilla Wristel z Instytutu Szwedzkiego wyjaśniła możliwości finansowania dla członków Bałtyckiej Sieci oraz nowych przepisów finansowych dotyczących projektów. Działania takie jak BAN muszą być zachowane, zwłaszcza podczas obecnej niepewnej sytuacji politycznej w Europie Wschodniej. - Jeśli to zostanie rozwiązane, będzie to duży krok wstecz – wyraził swoje obawy prof. Anders Widell z Uniwersytetu w Lund.

Uczestnicy mini sympozjum szczególnie docenili ciekawą prezentację na temat epidemiologii HIV w Etiopii. Nie tylko leczenie infekcji wirusowych zagrażających życiu człowieka powinno być poddane dyskusji, ale także to w jaki sposób rozprzestrzeniają się one, mutują oraz przemieszczają. - Osoby pracujące w tym temacie, ale będące w różnych regionach geograficznych mogą teraz połączyć siły, co oznacza, że ​​możemy rozwiązać niektóre problemy, które są bardzo rzeczywiste dla wielu krajów - skomentowała Tatjana Kolupajeva ze Wschodniego Szpitala Uniwersyteckiego w Rydze.

Podczas drugiego dnia mini sympozjum, w centrum uwagi znalazł się wirus HIV. Oporność na leki i różne genotypy wirusa były wiodącymi tematami dyskusji. Głównym wnioskiem było to, że lekarze i naukowcy powinni współpracować w walce z tym zakażeniem wirusowym. Z drugiej strony, członkowie drugiej i zarazem ostatniej dyskusji postanowili rozpocząć projekt dotyczący obecnej sytuacji epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu C - Mieliśmy nowych partnerów i teraz rozumiemy, czym się zajmują i mamy nadzieję, że możemy uruchomić tę współpracę - komentuje prof. Patrik Medstrand z Uniwersytetu w Lund.

Stosunkowo kameralne spotkanie pozwoliło na łatwe nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń dotyczących wirusologii zarówno przez lekarzy jak i naukowców. - Choć nie jestem członkiem tej sieci, współpracuję z jej członkami od ponad pięciu lat i jestem szczęśliwy, że mogę dzielić się moimi danymi oraz myślę, że to powinno być kontynuowane - powiedział Vladimir Lukashov z Uniwersytetu w Amsterdamie. Kolejne spotkanie BAN ma się odbyć jesienią 2015 w Moskwie. Dr Maria Isaguliants z Instytutu Karolinska zapowiedziała, że kwestia wirusa Ebola zostanie na niej omówiona.

Baltic Network against life-threatening viral infections powstała w 2002 roku, początkowo jako stowarzyszenie w celu rozwiązania problemu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C. Integruje ona 12 zespołów badawczych z regionów Morza Bałtyckiego - Szwecji, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Polski, a także 4 partnerów klinicznych. Sieć otrzymuje wsparcie finansowe ze Szwedzkiego Instytutu.

 

 

Aleksandra Kowalczyk

KOMENTARZE
Newsletter