Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski wynalazek wykorzystujący zawór Tesli zrewolucjonizuje walkę z chrapaniem

Healthnomic S.A., firma z branży medtech specjalizująca się w zdalnej diagnostyce oraz rozwoju autorskiej platformy telemedycznej, jest coraz bliżej wprowadzenia na globalny rynek pierwszego na świecie urządzenia do leczenia chrapania, które jako jedyne wykorzystuje innowacyjny zawór Tesli. Spółka 2 lipca br. złożyła w Urzędzie Patentowym RP wniosek o udzielenie patentu na swój autorski wynalazek. Firma ma opracowany prototyp urządzenia o nazwie SnoreOff i przygotowuje się do seryjnej produkcji. Pierwsze egzemplarze SnoreOff trafią na rynek jeszcze jesienią br. i mogą zrewolucjonizować życie co trzeciej osoby dorosłej na świecie.

 

Urządzenie SnoreOff autorstwa Healthnomic zostało stworzone w oparciu o metodę EPAP (ang. Expiratory Positive Airway Pressure). Jest to coraz popularniejsza metoda leczenia pacjentów cierpiących na obturacyjny bezdech senny lub chrapanie proste, a technicznie – niewielki element w formie pudełeczka z krótkimi tunelami wprowadzonymi do nozdrzy. W trakcie wdechu urządzenie pozwala na swobodny przepływ powietrza. Gdy następuje wydech, przepływ powietrza zostaje utrudniony, tym samym powstaje podwyższone ciśnienie w górnych drogach oddechowych, które podobnie jak w przypadku urządzeń CPAP (ang. Continuous Positive Airway Pressure) nie pozwala na zapadanie się dróg oddechowych ani na wprawianie ich w wibracje. Dzięki temu przepływ powietrza pozostaje zachowany, nie dochodzi do bezdechu, niwelowane są także dźwięki chrapania. Leczenie chrapania i OBS (obturacyjnego bezdechu sennego) przy użyciu urządzeń EPAP jest dobrze tolerowane przez pacjentów, nie wymaga stosowania urządzeń zasilanych prądem ani bateriami, nie generuje hałasu, a dzięki niewielkim rozmiarom – nie utrudnia zmian pozycji w trakcie snu, bez problemu mieści się też w kieszeni. Badania naukowe, w tym randomizowane próby kliniczne, potwierdzają skuteczność tego rozwiązania u pacjentów z chrapaniem prostym (tzn. niepowikłanym zaburzeniami oddychania podczas snu) oraz bezdechem sennym każdego stopnia, w tym szczególnie umiarkowanego i łagodnego. Dzięki temu może stanowić alternatywę dla zabiegów chirurgicznych czy urządzeń ortodontycznych oraz przede wszystkim – pomagać pacjentom, którzy nie są w stanie korzystać z urządzeń CPAP.

– Aktualnie na polskim rynku nie ma tego typu rozwiązań, więc wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy jako pierwsi damy pacjentom oraz lekarzom możliwość leczenia chrapania dzięki metodzie EPAP. To, co jednak najważniejsze, SnoreOff to jedyne na świecie urządzenie EPAP wykorzystujące tzw. zawór Tesli. Zarejestrowaliśmy nasz wynalazek w urzędzie patentowym. Zamierzamy uzyskać ochronę naszej własności intelektualnej na całym świecie – komentuje Dariusz Głogowski, prezes zarządu Healthnomic S.A. – Chrapanie to problem dotykający bardzo wielu osób. Warto przypomnieć, że chrapanie to nie tylko defekt akustyczny – długotrwałe chrapanie jest jednym z czynników ryzyka rozwoju bezdechu sennego, ponieważ uszkadza otaczające tkanki i nerwy tak samo, jak choroba wibracyjna. Jesteśmy przekonani, że nasze rewolucyjne urządzenie pozwoli wyeliminować chrapanie lub co najmniej zminimalizować jego negatywne skutki – informuje dr n. med. Aleksandra Jarecka-Dobroń, dyrektor medyczny Healthnomic S.A.

Zgodnie z danymi CDC (ang. Centers for Disease Control and Prevention) w Atlancie, okazjonalnie chrapie blisko połowa dorosłych osób na świecie, a nałogowe chrapanie stwierdza się u niemal co trzeciej osoby dorosłej. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w Polsce chrapie aż 18 mln osób. Wprowadzenie do oferty Healthnomic urządzenia SnoreOff jest odpowiedzią na ten coraz częstszy problem oraz na brak prostej i skutecznej metody jego leczenia. – Wprowadzenie do sprzedaży urządzenia EPAP z wbudowanym zaworem Tesli jest tylko jednym z realizowanych przez nas projektów badawczo-rozwojowych bliskich komercjalizacji. Zbliżamy się bowiem do opracowania nowego urządzenia do poligrafii (wysokiej klasy diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu), które w przyszłości będzie mogło być poszerzone o moduły Holter EKG czy czujniki mierzące napięcie mięśniowe. Pracujemy również nad wielofunkcyjną opaską z zestawem sensorów połączoną z platformą OmniHealth. Opaska pozwoli wykryć m.in. migotanie przedsionków, ocenić ryzyko zawału lub udaru, pomoże monitorować zdrowie i bezpieczeństwo seniora oraz ułatwi terapię bezsenności. Oczywiście modułów będzie o wiele więcej – dodaje Dariusz Głogowski.

Plany rozwoju Healthnomic zakładają regularny rozwój oferty diagnostycznej oraz terapeutycznej w zakresie chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim chorób układu krążenia, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz innych chorób związanych z układem oddechowym. Specjaliści spółki oraz współpracujący lekarze wszystkich specjalności na co dzień dokonują diagnozy przy pomocy zdalnych urządzeń. Celem spółki jest obsługa procesu diagnostyki i leczenia przy pomocy takich urządzeń jak: EPAP, poligrafia, Holter EKG, wielofunkcyjna opaska medyczna oraz innych nowoczesnych metod leczenia opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Pełen proces będzie zarządzany zdalnie dzięki autorskiemu środowisku telemedycznemu OmniHealth, z którym kompatybilne będą zarówno urządzenia diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Pozwoli on na w pełni zdalne zarządzanie procesem badań oraz późniejszego leczenia.

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2021>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter