Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PacePress uzyskał pozwolenie na sprzedaż w UE
Medinice S.A., wybierająca się na NewConnect spółka skupiająca się na komercjalizacji technologii w obszarze kardiologii i kardiochirurgii, uzyskała pozwolenie na wprowadzenie do sprzedaży na rynkach Unii Europejskiej opatrunku uciskowego PacePress. PacePress jako wyrób klasy I przeszedł ocenę zgodności wyrobu medycznego z wymaganiami zasadniczymi oraz uzyskał znak CE. Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne produktu na grupie około 100 pacjentów.

 

 

Celem pneumatycznego opatrunku uciskowego (PacePress) jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia krwiaka w miejscu implantacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca np. stymulatora lub kardiowertera. W 2017 r. w USA i Unii Europejskiej wykonano ponad 1 mln zabiegów wszczepienia stymulatorów serca i kardiowerterów.

– PacePress został opracowany w odpowiedzi na potrzebę rozwiązania problemu powstawania krwiaka w miejscu implantacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca. Obecnie na rynku nie ma rozwiązań konkurencyjnych do PacePress. Nawet w krajach wysoko rozwiniętych, w celu ograniczania ryzyka wystąpienia krwiaka, na miejsce implantacji stosuje się nacisk wywierany najczęściej przez worki z piaskiem. Nie jest to metoda rehabilitacji na miarę XXI wieku – mówi Michał Labus, kardiolog, autor wynalazku oraz członek Rady Naukowej Medinice S.A. – Stosowanie PacePress ma zmniejszać ryzyko zakażenia, powikłań pooperacyjnych oraz ograniczać konieczność ponownej interwencji chirurgicznej. Czynniki te wpływają na zmniejszenie kosztów hospitalizacji oraz zwiększają komfort życia pacjentów po zabiegach – dodaje.

PacePress jest najprostszym i najmniej zaawansowanym technologicznie projektem spółki. W portfolio Medinice S.A. znajduje się obecnie kilkanaście projektów kardiologicznych i kardiochirurgicznych znajdujących się na różnych etapach rozwoju. Do tej pory spółka pozyskała już ponad 35 mln zł z grantów.

– W najbliższych tygodniach wybierzemy dwa ośrodki badawcze do przeprowadzenia badań klinicznych. Badania będą przeprowadzone na grupie około 100 chorych. Spodziewamy się, że potrwają kilka miesięcy i potwierdzą skuteczność oraz wygodę stosowania PacePress, zadowolenie pacjentów i lekarzy. Po ich pozytywnym zakończeniu znaczenie projektu wyraźnie wzrośnie. Otworzy to szansę na wdrożenia w skali międzynarodowej lub sprzedaż licencji – mówi prof. Sebastian Stec, kardiolog, znaczący akcjonariusz i Dyrektor ds. Medycznych w Medinice S.A.

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter