Telemedycyna w Łodzi
Program ruszy od początku stycznia 2020 roku i potrwa trzy miesiące. Zakłada objęcie miesięcznym telemonitoringiem 60 pacjentów Miejskiego Centrum Medycznego. Kwalifikacja do programu będzie prowadzona przez personel tej placówki, który przeprowadzi ankiety, wstępne badania fizykalne oraz przeszkoli uczestników projektu z obsługi urządzeń. Stan zdrowia pacjentów będzie monitorowany przez pracowników Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch Healthcare.
System do zdalnej opieki od Comarch Healthcare
Każdy z uczestników projektu otrzyma zestaw telemedyczny Comarch SMA, składający się z:
• tabletu z dedykowaną aplikacją,
• zintegrowanych urządzeń pomiarowych:
- wagi z analizą składu ciała,
- rejestratora event EKG,
- pulsoksymetru.
Aplikacja do obsługi zestawu jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb seniorów. Przypomina o zażyciu leków, pomiarach parametrów i dokładnie pokazuje, w jaki sposób je wykonać. Informacje automatycznie przesyłane są do platformy Comarch e-Care, obsługiwanej przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie. Pracownicy Centrum Zdalnej Opieki Medycznej otrzymują wyniki przeprowadzonych badań, w razie potrzeby kontaktują się z pacjentem lub Miejskim Centrum Medycznym.
– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy dostarczyć rozwiązania telemedyczne mieszkańcom Łodzi. Wierzymy, że jest to sposób na usprawnienie systemu opieki medycznej i realne wsparcie lekarzy i pacjentów – mówi Marcin Romanowski, prezes zarządu Comarch Healthcare.
– Łódź ponownie stawia na teleopiekę, czyli zdalne monitorowanie zdrowia w domu pacjenta. Taka opieka nie zastąpi wizyty u lekarza, badań w poradni czy nawet szpitalu, ale zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w domu – szczególnie naszym seniorom. A w niektórych przypadkach nawet odsuwa od osoby starszej konieczność pobytu w instytucji czy posiadania stałej opieki w domu. Tę stałą „opiekę" zapewniają bowiem „urządzenia", które na bieżąco, choć zdalnie, monitorują ludzie, m.in. lekarze. Tym razem dla naszych seniorów, razem z firmą Comarch, będziemy mieć m.in. urządzenia do robienia EKG – bez konieczności wychodzenia z domu. Ponadto seniorzy dostaną łatwe, wręcz intuicyjne w obsłudze tablety, które przypomną o konieczności wykonania pomiaru, a nawet wzięciu leków, które senior ma przepisane na stałe. Z teleopieki skorzystają pacjenci naszego Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera. Dodam, że to nie pierwsza współpraca naszego miasta oraz firmy Comarch w zakresie teleopieki. Podobny projekt prowadziliśmy razem trzy lata temu. Zaś dziś, ok. 2000 łódzkich seniorów korzysta ze specjalnych opasek na ręce, które monitorują ich stan 24 godziny na dobę. Zaś wszelkie anomalie: nadmiernie podwyższone tętno, a nawet upadek – są monitorowane przez specjalne centrum opieki. Teleopieka to przyszłość, a w Łodzi, m.in. dzięki współpracy miasta z takimi partnerami jak Comarch, teraźniejszość medycyny – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Zalety telemonitoringu pacjentów
Dzięki systemowi zdalnej opieki medycznej stan zdrowia pacjentów jest regularnie monitorowany poza środowiskiem szpitalnym. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo dla uczestników projektu, równocześnie odciążając placówki medyczne. Co więcej, Comarch SMA wspiera edukację pacjentów w zakresie dbania o własne zdrowie i prawidłowego przeprowadzania pomiarów.
Po zakończeniu 30-dniowego telemonitoringu odbędzie się wizyta podsumowująca, na której personel medyczny ponownie skontroluje stan zdrowia pacjenta. Całość dokumentacji, uzupełniona o raport z zarejestrowanych zdalnie parametrów, przekazywana jest pacjentowi w trakcie spotkania.
Projekt „Miasto Zdrowia” w Łodzi
W latach 2016-2017 Comarch Healthcare, Urząd Miasta Łodzi i Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera realizowały projekt „Miasto Zdrowia”. W ramach działań 240 pacjentów zostało objętych zdalną opieką kardiologiczną, pulmonologiczną i diabetologiczną oraz przeprowadzono 1500 badań przesiewowych w łódzkich szkołach. Pilotażowy projekt trwał sześć miesięcy i był pierwszym programem telemedycznym na tę skalę w regionie. Rozwiązania telemedyczne pilotażowo wykorzystane były również w dwóch domach opieki społecznej.
KOMENTARZE