– Oferta Medinice spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Zainteresowanie było większe niż liczba akcji oferowanych w ramach kapitału docelowego. Tym bardziej cieszy nas fakt, że do grona akcjonariuszy spółki dołączyły renomowane fundusze inwestycyjne. Udane podwyższenie kapitału przybliżyło nas do przejścia na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Będziemy dążyli do tego, aby w ciągu kilku kwartałów rozpocząć przygotowania do przeniesienia na główny rynek GPW – mówi Sanjeev Choudhary, prezes i największy akcjonariusz Medinice S.A.
Środki pozyskane od inwestorów zostaną przeznaczone na rozwój innowacyjnych technologii medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. W portfolio spółki znajduje się obecnie 12 projektów z obszaru interwencyjnej kardiologii i kardiochirurgii. Łącznie Medinice posiada blisko 40 patentów i zgłoszeń patentowych w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych oraz na pozostałych największych globalnych rynkach.
– Największą uwagę będziemy skupiali na naszych trzech priorytetowych projektach: elektrodzie MiniMax, krioaplikatorze CoolCryo oraz opasce uciskowej PacePress. W projektach MiniMax i CoolCryo w najbliższych kwartałach przeprowadzimy badania przedkliniczne na zwierzętach. Po ukończeniu z sukcesem tego etapu, wartość naszych projektów wyraźnie wzrośnie. Z kolei w projekcie PacePress pozyskane z emisji środki pozwolą na sfinansowanie badań klinicznych, co umożliwi podjęcie kolejnych kroków w kierunku jego komercjalizacji – podkreśla Sanjeev Choudhary.
Elektroda MiniMax będzie pierwszą na świecie elektrodą „2 w 1” posiadającą funkcje diagnostyczne i lecznicze, która będzie używana bez szkodliwej fluoroskopii. Z kolei CoolCryo to kriopalikator do wykonywania małoinwazyjnych zabiegów krioablacji kardiochirurgicznej. PacePress to opaska uciskowa, której celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia krwiaka w miejscu implantacji urządzeń wykorzystywanych w elektroterapii serca.
W ostatnich miesiącach kolejne rozwijane przez spółkę projekty: elektroda CathAIO oraz EP-Bioptom otrzymały amerykańską ochronę patentową. – Projekty, które posiadają amerykańskie patenty automatycznie zwiększają wartość w oczach potencjalnych inwestorów i kontrahentów, dlatego te projekty na pewno będziemy rozwijali. Rynek elektrofizjologiczny rośnie na świecie w tempie 20 proc. rocznie – akcentuje prezes Medinice.
Choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Odpowiadają za około 30 proc. zgonów na świecie. Według prognoz rynek globalnej sprzedaży rozwiązań medtechowych w kardiologii w najbliższych latach będzie rósł średniorocznie o 6,5 proc. i w 2024 r. jego wartość ma sięgnąć 72,6 mld USD. Według najnowszego raportu Citi sam rynek produktów elektrofizjologicznych ma rosnąć rocznie średnio o ponad 20 proc. Trendy demograficzne, takie jak starzejące się społeczeństwo, będą napędzały dalszy wzrost tego rynku. Rozwiązania małoinwazyjne i przyjazne pacjentom, rozwijane przez Medinice doskonale wpisują się w ten globalny trend.
KOMENTARZE