Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Jeden respirator do wentylacji dwóch pacjentów – wynalazek naukowców PAN
Jeden respirator do wentylacji dwóch pacjentów – wynalazek naukowców PAN

Na zdjęciu obok widoczne jest urządzenie Ventil. Podłącza się je do respiratora. Efekt? Z wentylacji może korzystać jednocześnie dwóch pacjentów. Aparat powstał w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 rusza produkcja sprzętu. W ciągu trzech tygodni ma powstać 100 sztuk.

 

 

Jak to działa?

Ventil podłącza się do respiratora. Możliwe są dwie opcje. Z niezależnej wentylacji może korzystać równolegle dwóch pacjentów. To szczególnie ważne w obecnej sytuacji epidemicznej. U części chorych na COVID-19 może bowiem dojść do ostrej niewydolności oddechowej, a wtedy każdy respirator jest na wagę złota.

Jeden pacjent korzysta z niezależnej wentylacji każdego z płuc. To szczególna sytuacja. Zdarza się, że jedno płuco jest patologicznie zmienione lub klatka piersiowa jest jednostronnie uszkodzona. Wtedy konwencjonalna wentylacja to za mało. W takich przypadkach synchronizuje się manualnie dla jednego pacjenta dwa respiratory. Urządzenie Ventil rozwiązuje ten problem.

 

Produkcja urządzeń Ventil

Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN współpracuje z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej, która ma wyprodukować aparaty Ventil. Pierwsze 100 sztuk ma powstać w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Projekt finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródła

Źródło informacji i zdjęcia: Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN

KOMENTARZE
Newsletter