Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Infoscan umożliwi Polakom zdalne badanie bezdechu sennego
Polski producent innowacyjnego urządzenia oraz systemu telemedycznego do domowych badań bezdechu sennego uruchomił sprzedaż kierowaną bezpośrednio do pacjenta. Do tej pory, notowana na rynku NewConnect spółka umożliwiała wykonywanie badań za pośrednictwem klinik i gabinetów lekarskich.

 

Obecnie badania przy pomocy urządzenia Infoscan MED oferuje prawie 30 klinik i gabinetów lekarskich. W celu rozpowszechnienia wykonywania badań spółka umożliwiła skorzystanie z usługi
i wykonanie badania bez pośrednictwa kliniki lub gabinetu lekarskiego. Wszystko jest możliwe, dzięki systemowi telemedycznemu MEDium24, który również został opracowany przez Infoscan. Po wykonaniu badania jego wyniki są wysyłane za pośrednictwem systemu do wykwalifikowanych specjalistów, którzy je analizują, po czym wysyłają je do pacjenta z informacją, czy konieczne jest podjęcie przez niego kolejnych kroków. Zamówienie urządzenia do domu możliwe jest za pośrednictwem strony internetowej spółki.

- Bezdech senny jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W Polsce szacuje się, że problem dotyczy 1,5 mln osób. Zaburzenie wywołane przez nadwagę oraz zmiany układu oddechowego z pozoru niegroźne i lekceważone przez społeczeństwo może doprowadzić do wielu komplikacji i groźnych chorób takich jak udar czy choroby serca i układu krążenia. Niestety Polacy nie dostrzegają zagrożenia, ponieważ tylko 48% przebadanych podejmuje się leczenia. Ponadto osoby cierpiące na bezdech senny są bardziej narażone na spowodowanie wypadku samochodowego niż osoby zdrowe. – zauważa prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, Członek Rady Nadzorczej Infoscan S.A. 

Problem został zauważony również przez ustawodawców. Komisja Europejska w dyrektywie nr 2014/85/UE nakazała wszystkim osobom ubiegającym się o prawo jazdy oraz kierowcom zawodowym wykonanie badań pod  kątem bezdechu sennego. W Polsce przepis ten obowiązuje od ubiegłego roku.

- Osoby cierpiące na bezdech 2,5 razy częściej powodują wypadki samochodowe przez co stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. My chcemy sprawić, aby badania na bezdech senny były tanie, proste i ogólnie dostępne, a na to pozwala nasze urządzenie Infoscan MED. – podkreśla Jacek Gnich.

W celu niwelowania negatywnego wpływu bezdechu sennego spółka planuję podjąć współpracę
z prywatnymi ubezpieczycielami. Dodatkowo, firma przygotowuje kampanie informacyjną dotycząca problemów wywoływanych przez bezdech. W ramach tych działań przewiduje konkurs, którego zwycięzcy będą mogli bezpłatnie przeprowadzić badania przy pomocy urządzenia Infoscan MED.

KOMENTARZE
Newsletter