Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Dr Borkowski: leki biologiczne i biopodobne są nośnikami postępu w terapii wielu chorych
Dr Borkowski: leki biologiczne i biopodobne są nośnikami postępu w terapii wielu chorych
Referencyjne leki biologiczne i tzw. leki biopodobne są nośnikami postępu w leczeniu wielu chorych – uważa farmakolog dr Leszek Borkowski. Badania nad takimi lekami mogą być finansowane ze środków instytutu, którego utworzenie zapowiedział 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Gowin ogłosili w środę utworzenie programu badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom. Na ten cel w tym roku przeznaczone zostanie 0,5 mld zł. Powstanie też Instytut Biotechnologii Medycznej. Przewiduje się zorganizowanie konkursów i wyłonienie zespołów, które będą realizować badania nad nowoczesnymi lekami.

Dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie wyjaśnił PAP, że biologiczne leki referencyjne to takie, które objęte są ochroną patentowaną. Gdy wraz z jej wygaśnięciem mogą je także wytwarzać inni producenci, nazywane są lekami biopodobnymi.

– Produkcją leków biopodobnych często zajmują się te same firmy farmaceutyczne, które wytwarzają wcześniej opracowane leki referencyjne – podkreślił dr Borkowski. Wynika to z faktu, że choć biopodobne są zwykle o 25-30 proc. tańsze od leków referencyjnych, to ich ceny są i tak na tyle wysokie, że nadal przynoszą duże dochody.

– Rządy wszystkich krajów wspierają wytwórców leków biologicznych: badania nad nimi, testowanie ich, badania przedkliniczne i kliniczne. Prace nad nimi wymagają dużo czasu, wiedzy i pieniędzy. Ważne jest zatem, że zamierza je wspierać również polski rząd, wyciągając rękę do tych, którzy dysponują odpowiednim know-how – powiedział w rozmowie z dziennikarzem PAP dr Borkowski.

Leki biologiczne i biopodobne coraz częściej stosowane są w różnego typu chorobach, szczególnie onkologicznych, autoimmunizacyjnych, reumatycznych, stwardnieniu rozsianym i cukrzycy.

– W Polsce nikt jeszcze nie opracował biologicznego leku referencyjnego, ale są u nas osoby z odpowiednim know-how, które są na dobrej drodze do jego uzyskania, dlatego słuszne jest wspieranie tych starań przez państwo. Dotychczas jedynie mówiło się o tym, a brakowało konkretnych propozycji – podkreślił dr Borkowski.

Specjalista dodał, że biologiczne leki referencyjne są drogie, roczna terapia nimi często kosztuje np. 100 tys. zł, a są i jeszcze droższe preparaty. Zmniejszenie ceny takich kuracji o 25-30 proc. poprzez wprowadzenie leków biopodobnych może przynieść ogromne oszczędności dla budżetu ochrony zdrowia. 

Autor: Zbigniew Wojtasiński (PAP)

KOMENTARZE
Newsletter