Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Curiosity Diagnostics, spółka z Grupy Scope Fluidics, opracowała drugi panel diagnostyczny w systemie PCR|ONE
Polska firma biotechnologiczna Curiosity Diagnostics, należąca do notowanej na NewConnect spółki Scope Fluidics, osiągnęła kolejny istotny kamień milowy w projekcie PCR|ONE. Firma opracowała laboratoryjną wersję chipa mikroprzepływowego do panelu Clostridium wraz z metodami i odczynnikami służącymi do wykrywania bakterii Clostridium difficile. To drugi ̶ po MRSA (identyfikacja i antybiotykooporność gronkowca złocistego) – panel opracowany przez spółkę.

 

Spółka z grupy kapitałowej Scope Fluidics zakończyła kolejny etap prac w projekcie PCR|ONE. Ich efektem jest opracowanie zintegrowanego chipa mikroprzepływowego, biochemicznych metod i odczynników służących do wykrycia Clostridium difficile i oznaczenia jego zjadliwości. Funkcją panelu jest błyskawiczne wykrycie tej bakterii oraz analiza obecności genów odpowiedzialnych za produkcję różnych groźnych toksyn, mogących doprowadzić do ciężkiej formy zapalenia jelita grubego, które – szczególnie wśród osób starszych – może kończyć się śmiercią. Wykorzystywany w systemie PCR|ONE panel Clostridium analizuje próbkę stolca pacjenta w celu uzyskania decydujących informacji na temat infekcji bakterią Clostridium difficile oraz poziomem zagrożenia jaki stanowi. Skuteczność opracowanej metody została potwierdzona wieloma testami laboratoryjnymi, w których osiągnięto założone parametry.

– To drugi opracowany przez nas panel, ukierunkowany na wykrywanie patogenów bakteryjnych odpowiedzialnych za najczęstsze i najgroźniejsze infekcje nabywane przez pacjentów w warunkach szpitalnych. Panel Clostridium użyty w systemie PCR|ONE ma pomóc w jak najszybszej i najpełniejszej diagnostyce patogenu. W odróżnieniu od panelu MRSA, badaną próbką nie jest wymaz z nosa, a kał. W związku z tym przygotowanie skutecznego panelu wymagało od nas dodatkowego wysiłku w postaci opracowania wstępnego kroku polegającego na podczyszczeniu próbki kałowej przed umieszczeniem jej w kartridżu. Z sukcesem udało nam się to zrealizować, a dodatkowo nasza procedura doskonale nadaje się do implementacji w postaci automatycznej na chip. Już trwają prace nad jej implementacją, więc produkowany przez nas kartridż będzie wymagał jedynie nałożenia próbki, co zajmuje niecałą minutę – o wiele mniej czasu niż zakładaliśmy – komentuje Marcin Izydorzak, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Członek Zarządu Scope Fluidics S.A.

Clostridium difficile to bakteria beztlenowa, wywołująca zakażenie jelitowe. W zależności od ilości i rodzaju produkowanych przez te bakterie toksyn, infekcje mogą przyjmować objawy od delikatnej biegunki, po ostre zapalenie jelita grubego, z jego niedrożnością lub perforacją prowadzącą do zapalenia otrzewnej, sepsy, a nawet zgonu. Ponieważ Clostridium difficile tworzy niezwykle odporne przetrwalniki, a jej rozwojowi sprzyja terapia antybiotykowa, bardzo łatwo przenosi się i rozwija w szpitalach. Liczba zakażeń od 2000 r. systematycznie rośnie. W USA w 2011 r. na 450 tys. przypadków zachorowań, aż 30 tys. zakończyło się zgonem. To spowodowało, iż zakażenie bakterią było 17. najczęstszą przyczyną śmierci u osób w wieku powyżej 65 lat. Według "Persistence Market Research" globalna wartość rynku diagnostyki i leczenia infekcji Clostridium difficile w roku 2025 wyniesie 1,3 mld USD, co przy obecnej wartości 750 mln USD oznacza średnioroczne tempo wzrostu ponad 6 proc.

Zakażenia szpitalne MRSA i Clostridium difficile to nie tylko problem w wymiarze ludzkim, ale także finansowym dla szpitali – w samych Stanach Zjednoczonych koszty związane z tymi zakażeniami szacowane są na 2-3 mld USD rocznie, w Europie na ok. 3 mld EUR. Powyżej 90 proc. zakażeń Clostridium difficile ma źródło szpitalne. Wzrost kosztów opieki medycznej w USA wynosi ponad 7 tys. USD w przeliczeniu na jednego pacjenta zakażonego Clostridium difficile.

System PCR|ONE stanowi odpowiedź na wysokie zapotrzebowanie opracowania metod szybkiej i skutecznej diagnostyki medycznej, w szczególności szpitalnej. System przeprowadza w pełni automatyczną izolację i analizę materiału genetycznego patogenów bakteryjnych i wirusowych w próbkach klinicznych. PCR|ONE jest bezkonkurencyjny pod kątem szybkości i kompleksowości analiz – może rozpoznać do kilkudziesięciu patogenów w ciągu kilkunastu minut od pobrania próbki.

Panele MRSA i Clostridium difficile wykorzystywane w systemie PCR|ONE znajdą zastosowanie w badaniach przesiewowych wszystkich pacjentów przyjmowanych do hospitalizacji oraz osób poddawanych nagłym interwencjom medycznym. W przyszłości spółka będzie mogła z łatwością rozszerzyć funkcjonalność systemu PCR|ONE o nowe panele badań.

Technologie użyte w systemie chronione są patentem na terenie USA. Spółka jest w trakcie pozyskiwania patentów w innych krajach, m.in. na terenie całej Unii Europejskiej.

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2023>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
31
1
2
4
5
Wyrób medyczny czy produkt leczniczy?
2023-04-05 do 2023-04-05
6
7
8
9
10
12
14
15
16
18
NutraFood Poland
2023-04-18 do 2023-04-20
Central European BioForum 2023
2023-04-18 do 2023-04-19
19
Krajowa Konferencja EkoBioTox
2023-04-19 do 2023-04-21
23
27
29
30
Newsletter