Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Asseco podsumowuje 2021 r. – przełomowy rok dla e-zdrowia
Asseco podsumowuje 2021 r. – przełomowy rok dla e-zdrowia

2021 r. to czas niespotykanego do tej pory przyspieszenia cyfrowego. Zapotrzebowanie na e-usługi wywołane przez pandemię COVID-19 spowodowało przyspieszenie procesów technologicznych o 5-7 lat. W mijającym roku w IT realizowane były projekty, które w normalnych warunkach nie wydarzyłyby się lub byłyby przesuwane w czasie. Wzrost znaczenia e-usług obserwowaliśmy m.in. w ochronie zdrowia.

Fot. Krzysztof Groyecki, Asseco 

 

Dla cyfryzacji systemu ochrony zdrowia rok 2021 r. był przełomowy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaczęły działać e-recepta czy e-skierowanie, a teleporada medyczna stała się normą w przypadku lżejszych schorzeń i dolegliwości. W styczniu 2021 r. wprowadzono obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, a w lipcu obowiązek indeksowania na platformie P1 pięciu dokumentów. Ważne było także wprowadzenie programu Profilaktyka 40 PLUS, który aby mógł być rozliczony przez lekarza, musi być sprawozdawany w formie elektronicznej. Nadal przeszkodą do pełnego wdrożenia i stosowania tzw. EDM jest brak mechanizmu wymuszającego korzystanie z niej, co wpływa na brak szerokiego stosowania się do tych obowiązków.

– W 2021 r. najważniejszym wydarzeniem było dla nas utworzenie spółki Krajowy Operator Chmury Medycznej (Chmura dla Zdrowia), specjalizującej się w cyfryzacji służby zdrowia. Realizuje ona wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze i pozwala oferować naszym klientom najnowsze rozwiązania technologiczne. W minionym roku realizowaliśmy również duże projekty informatyzacji w 15 szpitalach nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach projektu integracji ogólnopolskiego systemu TOPSOR z naszym rozwiązaniem AMMS wdrożyliśmy nowy system obsługi klienta w ponad 100 szpitalach w całej Polsce – mówi Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland.

KOMENTARZE
Newsletter