Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zdrowie i młody wygląd skóry na dłużej? - zbadano przeciwutleniacz Tiron
Nasza skóra wystawiana jest na działanie coraz większej ilości promieni słonecznych, zwłaszcza promieniowania UVA i UVB . DNA w komórkach skóry ulega uszkodzeniu pod wpływem stresu oksydacyjnego. Badania z Uniwersytetu w Newcastle wykazały, że przeciwutleniacz Tiron może być bardzo skuteczny w zachowaniu, młodego wyglądu skóry nawet do później starości.

Według Fundacji Rak skóry , około 95 procent promieniowania UV , które dociera do powierzchni Ziemi jest promieniowanie UVA . Promieniowanie UVB jest bardziej intensywna niż UVA , ale na UVB jesteśmy narażeni w 30 do 50 razy mniejszym stopniu. Łóżka opalające , które emitują dawkę UVA aż 12 razy większą niż Słońce, zwiększają ryzyko czerniaka wśród nastolatków i młodzieży aż o 75%.

Choć to promieniowanie UVB jest uważane za powód powstania zaczerwienienia i oparzeń słonecznych, to promieniowanie UVA ma zdolność do penetracji głębiej skóry, wywołując stres oksydacyjny niszczący DNA komórek. Uszkodzenia komórek niosą za sobą uszkodzenia w strukturach kolagenu, elastyny i innych białek budujących strukturę naszej skóry. Takie uszkodzenia z kolei skutkuje utratą elastyczności, jędrności skóry i pojawieniem się zmarszczek.

Odkrycie, pokazujące że Tiron chroni przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UVA jest bardzo obiecujące. Jednakże Tiron nie jest związkiem naturalnym i nie został jeszcze przebadany pod względem toksyczności.  Odbyło się jedynie kilka badań wstępnych na szczurach – tłumaczy Mark Birch-Machin, profesor dermatologii molekularnej na Uniwersytecie w Newcastle.

Birch - Machin i współpracownicy z Uniwersytetu porównali efekt przeciwutleniający Tironu po narażeniu na UVA i wolne rodniki i porównali go z innymi znanymi przeciwutleniaczami: resweratrolem z czerwonego wina, kurkumy z curry, likopenu z pomidorów, oraz przeciwutleniaczy z zielonej herbaty i takich stosowanych jako dodatki do kremów kosmetycznych. Badano siłę oddziaływania każdego przeciwutleniacza na mitochondria, odgrywające najważniejszą rolę w dostarczaniu energii komórkom skóry.

Naukowcy traktowali komórki skóry każdym z przeciwutleniaczy a następnie poddawali je działaniu promieniowania UVA równemu promieniowaniu na jakie narażona jest skóra w słoneczny letni dzień. Uszkodzenia komórek skóry oceniano na podstawie analizy uszkodzeń DNA w reakcji łańcuchowej polimerazy PCR. Tiron był w stanie zapewnić 100 % ochrony przed uszkodzeniami w  mitochondrialnym DNA , w tym 100 % ochrony przed promieniowaniem UVA i 100 % ochrony przed stresem oksydacyjnym .

Inne przeciwutleniacze , które zostały porównane z Tironem nie zapewniły tego  samego efektu . Resweratrol był w stanie chronić skórę przed 22 % UVA i stresu oksydacyjnego a kurkuma dała 8% ochrony przed promieniowaniem UVA i 16 % profilaktyki przed stresem oksydacyjnym . Kolejnym krokiem w rozwoju realnej ochrony przeciwsłonecznej na bazie substancji Tiron będą badania toksyczności.

Najlepszym wyjściem, byłoby znalezienie naturalnego składnika, który strukturą przypomina Tiron, a jest bezpieczny do stosowania jako dodatek do żywności lub kosmetyków – mówi Dr Anne Oyewole.

Źródła
  • Oyewole A, Wilmot M, Fowler M, Birch-Machin M. Comparing the effects of mitochondrial targeted and localized antioxidants with cellular antioxidants in human skin cells exposed to UVA and hydrogen peroxide. FASEB. 2014.

  • medicaldaily.com

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
29
1
2
3
4
8
9
10
11
12
16
17
18
20
22
23
24
25
28
29
30
31
Newsletter