Charakterystyka
Bielactwo nabyte to choroba skóry charakteryzująca się obecnością odbarwionych plam pozbawionych melanocytów (prawidłowych komórek barwnikowych). Pojawiają się one w dowolnym miejscu na ciele i są bardziej zauważalne u osób z ciemną karnacją. Bielactwo jest rozpoznawane przez dermatologa na podstawie typowego dla tej jednostki chorobowej obrazu klinicznego, tj. obecności plam bielaczych. Szacuje się, że bielactwo występuje u ok. 0,5-2% populacji, niezależnie od płci, rasy czy wieku. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się w miejscach narażonych na promieniowanie UV, takich jak twarz, szyja oraz grzbiety rąk i stóp. Przyczyny występowania bielactwa nie są jeszcze w pełni zrozumiane, jednak wskazuje się na kilka prawdopodobnych, do których zalicza się teorię autoimmunologiczną, neurogenną oraz stres oksydacyjny, który powstaje w wyniku braku równowagi między reaktywnymi formami tlenu a zdolnością organizmu do ich usuwania.
Pielęgnacja skóry
Skóra dotknięta bielactwem zazwyczaj nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak podobnie jak w przypadku każdej innej skóry, kluczowe jest odpowiednie nawilżenie oraz wzmocnienie bariery hydrolipidowej. Warto więc wybierać preparaty zawierające emolienty, fitoceramidy, kwas hialuronowy oraz mukopolisacharydy. Z uwagi na większą wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych pomocne mogą okazać się kosmetyki kojące, redukujące zaczerwienienie oraz łagodzące podrażnienia. Coraz więcej badań wskazuje na potrzebę dostarczania skórze odpowiednich składników odżywczych z kosmetyków, co może przyczynić się do lepszych efektów terapeutycznych w leczeniu bielactwa. Dobrym przykładem są antyoksydanty. Choć dostępne na rynku preparaty nie są w stanie całkowicie zlikwidować plam bielaczych, mogą spowolnić, a nawet ograniczyć postęp choroby. Kluczem do zdrowej skóry jest ochrona przeciwsłoneczna. Utrata pigmentu czyni ją bardziej wrażliwą na szkodliwe działanie promieniowania UV, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych uszkodzeń oraz zwiększonego ryzyka nowotworów skóry. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrami SPF, nie tylko latem. Ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko aplikacja kremu z filtrem. Warto również pamiętać o noszeniu odzieży ochronnej, w tym osłony na głowę, która redukuje ekspozycję na słońce. Ponadto zaleca się unikanie przebywania na słońcu w godzinach największej intensywności promieniowania, czyli między 10 a 16. Pamiętajmy, aby reaplikować preparaty z SPF co 2-3 godziny.
Choć obecnie nie ma metody, która mogłaby wyeliminować zmiany bielacze, właściwa oraz świadoma pielęgnacja przyczynia się do poprawy kondycji skóry i może w pewnym stopniu wyrównać jej koloryt. Na rynku kosmetycznym dostępny jest szereg samoopalaczy z DHA. Wspomniane preparaty nadają ciemniejszy kolor skórze, także tej objętej bielactwem. Dzięki temu zmiany są mniej widoczne. Mimo że odbarwienie skóry samo w sobie nie jest bolesne, może powodować psychiczny dyskomfort oraz problemy z akceptacją samego siebie. Osoby z bielactwem często zmagają się z obniżonym poczuciem własnej wartości, dlatego dbanie o komfort psychiczny staje się kluczowym elementem codziennego życia. Widoczne zmiany na twarzy, szyi czy rękach mogą obniżać pewność siebie. W takich chwilach pomocny bywa makijaż maskujący, który nie tylko poprawia wygląd, ale także jest traktowany jako forma terapii polepszającej jakość życia osób z różnymi niedoskonałościami. Cieszy fakt, że podejście do bielactwa się zmienia – społeczeństwo coraz bardziej docenia różnorodność i akceptuje ludzi z tym schorzeniem. Ta zmiana w postrzeganiu piękna sprawia, że osoby z bielactwem mogą cieszyć się większą akceptacją, jak również dostrzegać piękno w sobie tam, gdzie wcześniej widziały jedynie mankamenty.
KOMENTARZE