Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wiązówka błotna – zastosowanie w farmacji i kosmetyce
Wiązówka błotna – zastosowanie w farmacji i kosmetyce

Mało znana, lecz o licznych pozytywnych właściwościach wiązówka błotna znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, a także w kosmetyce. Wyglądająca pospolicie, rosnąca na podmokłych terenach skrywa w sobie wiele substancji, które zostały dawno odkryte. Już w III wydaniu Farmakopei Polskiej wiązówka błotna została wpisana jako środek farmaceutyczny.

 

 

Wiązówka błotna występuje w Polsce, gdzie porasta wilgotne i zacienione miejsca. Nie jest rośliną wymagającą pod względem glebowym, bowiem najobficiej rośnie na glebie próchniczej i wilgotnej. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Potrafi osiągnąć 2 metry wysokości. Na przełomie czerwca i lipca są zbierane kwiatostany pachnące migdałami. Zawierają one mnóstwo substancji biologicznie czynnych (glikozydy fenolowe, flawonoidy, kwas organiczny, wanilina czy pochodne salicylowe). Znajdziemy tam również witaminy B, C i E. Kwiaty wiązówki pozyskiwane jako surowiec kosmetyczny suszone są w zacienionym miejscu. Przeciwwskazaniem do stosowania produktów z wiązówką jest uczulenie na salicylany oraz ciąża.

 

Zastosowanie lecznicze

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są białe kwiaty. Posiadają wiele pożądanych cech leczniczych, do których możemy zaliczyć: działanie przeciwbólowe, moczopędne, przeciwgorączkowe, a także przeciwzapalne. Przygotowanie wywaru i wyciągu z suszonych kwiatów wiązówki błotnej świetnie sprawdza się podczas grypy, jak również u osób zmagających się z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Wiązówka wspaniale działa u osób z problemami trawiennymi (zgaga czy nadkwasota), wrzodami żołądka, a także podczas biegunek.

 

Zastosowanie kosmetyczne

Wyróżniające cechy wiązówki znajdują głównie zastosowanie w kosmetykach dla cery problematycznej. Preparaty z wiązówką sprawdzają się także w kosmetykach, które mają pełnić funkcje przeciwzapalne, odkażające oraz ściągające. Świetnie sprawdzają się w preparatach przeznaczonych do cery tłustej.

Dodatkowo wykorzystuje się ją do przygotowywania naparów przeznaczonych dla osób borykających się z problemami skórnymi, a także do przemywania oczu podczas stanów zapalnych. Wiązówka błotna stosowana jako okład na twarz zmniejsza czas gojenia się ran, a także przyspiesza usuwanie zmian trądzikowych. Słodki, migdałowy zapach sprawdza się jako dodatek podczas kąpieli, gdyż posiada właściwości uspokajające i rozluźniające.

Wiązówka rewelacyjnie sprawdza się u osób z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, gdyż zmniejsza wydzielanie sebum. Ponadto wspomaga cebulki włosów, dzięki czemu nowe, rosnące włosy są lśniące i zdrowe.

Źródła

grafika główna: By Frank Vincentz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2976453

grafika bestbox: By Frank Vincentz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2003946

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter