Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwiosnek lekarski – niedoceniana roślina o szerokim spektrum zastosowań
Pierwiosnek lekarski – niedoceniana roślina o szerokim spektrum zastosowań

Pierwiosnek lekarski jest rośliną stosowaną od dawna, jednak w dzisiejszych czasach trochę zapomnianą. Warto przyjrzeć się jego właściwościom, bowiem skrywa w sobie wiele cennych substancji, które wykazują pozytywny wpływ na organizm, jak również na skórę. Już wiele lat temu był używany w medycynie ludowej jako środek wykrztuśny. Dziś znanych jest więcej korzyści płynących z jego użytkowania, chociażby stosowany jako surowiec kosmetyczny może nadawać cerze promienny wygląd.                                            

 

Pierwiosnek lekarski (Primula veris) jest byliną należącą do rodziny pierwiosnkowatych. Posiada piękne, żółte kwiaty oraz charakterystyczny zapach. Pojawia się wiosną jako jedna z pierwszych roślin i kwitnie do końca czerwca. Przez wiele lat znajdował się pod częściową ochroną gatunkową, choć aktualnie został usunięty z listy roślin chronionych.

 

Właściwości

W ekstrakcie z pierwiosnka lekarskiego znajdziemy saponiny oraz flawonoidy, takie jak kwercetyna, kemferol, apigenina i luteolina. Dodatkowo, znajdują się w nim glikozydy fenolowe, garbniki, karoten i witamina C. Wykorzystywane w farmacji i kosmetologii wyciągi z pierwiosnka pozyskuje się z całej rośliny lub z samych kwiatów bądź korzeni.

 

Zastosowanie w farmacji

Pierwiosnek lekarski wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Występujące w nim liczne substancje powodują, iż posiada on szerokie zastosowanie w wielu schorzeniach organizmu. Obecne w jego składzie saponiny sprawiają, iż działa przeciwzapalnie. Kwiat oraz korzeń pierwiosnka posiadają działanie moczopędne, a wspomniana aktywność przeciwdrobnoustrojowa powoduje, iż może być używany jako środek pomocniczy w leczeniu zapalenia układu moczowego. Pierwiosnek wspomaga także leczenie bezsenności oraz bóli reumatycznych. Co więcej, działa uspokajająco, dzięki czemu stosuje się go w preparatach przeciwmigrenowych. Napar z pierwiosnka rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, niwelując kaszel. Olej z pierwiosnka jest bogatym źródłem kwasów omega-6 i wykazuje korzystny wpływ na pracę serca i układ krwionośny.

 

Zastosowanie w kosmetologii

Ekstrakt z pierwiosnka, dzięki saponinom, działa przeciwzapalnie na skórę. Chroni ją także przed przedwczesnym starzeniem się. Co więcej, pomaga likwidować zaskórniki, w związku z czym rekomenduje się go jako składnik preparatów do cery trądzikowej. Ponadto, poprawia elastyczność i jędrność skóry. Pierwiosnek wspomaga regenerację skóry oraz zmniejsza czas gojenia się ran. Łagodzące właściwości tego ekstraktu mogą być wykorzystywane w kosmetykach dedykowanych dla skóry wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/prawdziwy-krowi-ciel%C4%99-kwiat-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-634448/

KOMENTARZE
Newsletter