Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Surowce antycellulitowe w przemyśle kosmetycznym – cz. 1
Surowce antycellulitowe w przemyśle kosmetycznym – cz. 1
Obecny tryb życia dużej części społeczeństwa niestety sprzyja nadmiernej akumulacji tłuszczu w organizmie. Czynniki powodujące tycie to m.in. siedzący tryb życia, stres, źle zbilansowana dieta. Problem dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Po zbyt dużej ilości spożytych kalorii wolne kwasy tłuszczowe oraz trójglicerydy krążące we krwi wchłaniają się do tkanki tłuszczowej, co oprócz tycia powoduje także tworzenie się cellulitu.

 

 

Podskórna tkanka tłuszczowa zbudowana jest z adipocytów, które gromadzą tłuszcz w cytoplazmach. Adipocyty dzielą się na białe, brunatne i beżowe. Adipocyty brunatne posiadają wspólne prekursory z komórkami mięśni szkieletowych. Są to komórki, które gromadzą lipidy w niewielkich kroplach, które równomiernie rozmieszczone są w cytoplazmie, posiadają wiele mitochondriów i to one budują brunatną tkankę tłuszczową. Są bardzo aktywne metabolicznie, odpowiadają za spalanie tłuszczu, który jest paliwem w procesie termogenezy.

Białe adipocyty znajdują się wokół wewnętrznych narządów oraz pod skórą i budują białą tkankę tłuszczową, która jest głównym magazynem tłuszczu w organizmie. Są to komórki o dużych rozmiarach, posiadające niewiele mitochondriów i gromadzące komórki tłuszczowe w postaci trójglicerydów w formie pojedynczej kropli.

Beżowe adipocyty mogą przybierać formę aktywną oraz nieaktywną. W formie nieaktywnej strukturą przypominają adipocyty białe. Pod wpływem odpowiednich bodźców zwiększają poziom mitochondriów, stają się aktywne metabolicznie, zachodzi wówczas proces termogenezy przyspieszający spalanie kwasów tłuszczowych. Wtedy przypominają brunatne adipocyty. Po zniknięciu bodźca beżowe adipocyty znów stają się nieaktywne niczym adipocyty białe. Badania wykazały, że  adipocyty beżowe mogą aktywować się na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak spożycie określonego pożywienia czy też na skutek zimna. Dowiedziono również, że ze wzrostem wskaźnika BMI aktywność beżowej tkanki tłuszczowej spada, co prowadzi do akumulacji tłuszczu. 

W brunatnych lub w beżowych adipocytach zachodzi proces termogenezy. Zachodzi on równolegle z procesem oddychania komórkowego i generuje wytwarzanie energii cieplnej. Inicjowany jest przez stymulację receptorów powierzchniowych.

Składnikiem aktywnym, aktywującym proces spalania tłuszczu w podskórnej tkance tłuszczowej oraz redukujący jej nadmiar i remodelujący sylwetkę jest Lipout firmy ProvitalGroup. Składnikiem kompleksu jest jednokomórkowa mikroalga Tisochrysis lutea z grupy Haptophyta. Jest ona bogata w kwasy tłuszczowe, białka, chlorofile, ksantofile, diatoksantynę i diadinoksantynę. Dzięki tym składnikom kompleks Lipout pobudza proces przekształcania beżowych preadipocytów w dojrzałe adipocyty oraz  wpływa na aktywację  beżowych adipocytów z form nieaktywnych w aktywne, przez co wspomaga przekształcanie tkanki tłuszczowej magazynującej tłuszcz w tkankę spalającą tłuszcz. Lipout otrzymywany jest z mikroalgi poprzez biotechnologiczny proces rozpoczynający się hodowlą mikroalgi w zamkniętych fotobioreaktorach, dzięki czemu otrzymany produkt charakteryzuje się wysoką jakością. Kompleks aktywny posiada zdolność do wywoływania procesu termogenezy, co zostało potwierdzone wynikami badań in vivo, które polegało na pomiarze temperatury skóry probantów stosujących preparat z Lipout.

– Lipout to składnik aktywny otrzymywany z mikroalg, którego mechanizm działania polega na przekształcaniu komórek tłuszczowych z formy nieaktywnej (magazynującej tłuszcz) w formę aktywną (spalającą tłuszcz). Jest to tzw. proces brunatnienia adipocytów, czyli jedno z najnowszych odkryć dotyczących generalnie zachowania się komórek tłuszczowych w naszym organizmie. Oprócz wyszczuplania surowiec zwiększa także jędrność i elastyczność skóry, wygładza skórkę pomarańczową oraz zmniejsza obwód ciała. Charakteryzuje go bardzo wysoka skuteczność i świetne wyniki badań, potwierdzające wielozadaniowe działanie oraz innowacyjne podejście do walki z cellulitem – opisuje Marcin Siekierski, Technical and Sales Manager w Provital Group.

KOMENTARZE
Newsletter