Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Substancje, które mogą szkodzić w kosmetykach
Substancje, które mogą szkodzić w kosmetykach
Funkcją kosmetyków jest upiększanie, niwelowanie niedoskonałości, odmładzanie. Niestety jednak nie zawsze zdają egzamin. Wysypka, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie, sucha skóra, a nawet pęcherze wysiękowe - to tylko niektóre z objawów alergii na składniki kosmetyków. Bardzo ważne jest więc ich rozważne dobieranie.

 

 

Alergia na substancje znajdujące się w kosmetykach może pojawić się w każdym wieku. Jednymi z alergenów znajdujących się w większości kosmetyków są parabeny (najczęściej występujące pod nazwami: Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben). Są  to popularne konserwanty budzące jednak wiele kontrowersji. Ich częsty kontakt ze skórą uwrażliwia ją na działanie czynników zewnętrznych. Mimo, że większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości po ich zastosowaniu, u niektórych może pojawić się odczyn alergiczny lub podrażnienia.

Kolejnym przykładem potencjalnie niebezpiecznego dodatku do kosmetyków jest formaldehyd (Formalin, Methanal Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid, Oxymethylene). Jego opary są bardzo drażniące. Stosowany jest w samoopalaczach, lakierach i odżywkach do paznokci  (może powodować oddzielenie się płytki paznokcia). Jest zakwalifikowany do grupy substancji rakotwórczych.  

Lanolina (Lanolin) stosowana jest jako substancja natłuszczająca w maściach i kremach oraz w produktach do pielęgnacji włosów. Produkowana jest przez gruczoły łojowe owcy. Jest więc stosunkowo bezpiecznym związkiem pochodzenia naturalnego, choć u niektórych może wywoływać alergie lub podrażnienia skóry.

Aluminium (Aluminiium Chlorohydrate) jest składnikiem głównie dezodorantów. Zatyka pory w skórze, przez co hamuje pocenie się. Jest czynnikiem alergennym, odkłada się w tkankach, podrażniając układ immunologiczny. Ponadto aluminium uważane jest za jeden z czynników mogących powodować chorobę Parkinsona i Alzheimera.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) występuje m.in. w szamponach i żelach pod prysznic powodując, że kosmetyk przyjemnie się pieni. W kontakcie ze śluzówką wywołuje pieczenie, uszkadza mieszki włosowe powodując nadmierne wypadanie włosów. Może podrażniać i przesuszać skórę, ponieważ usuwa ochronną warstwę lipidową naskórka, co powoduje świąd, wypryski lub egzemę.

SLES (Sodium Laureth Sulfate) ma działanie na skórę podobne do SLS, choć nieco łagodniejsze. Podczas jego produkcji może dojść do zanieczyszczenia kosmetyku 1,4-dioksyną, która jest związkiem uznawanym za potencjalnie rakotwórczy.

Oleje mineralne występują pod różnymi nazwami: mineral oil, parafina, olej parafinowy, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum, paraffinum liquidum, petrolatum, cera microcristallina, ozokerite, ceresin, parafin. Znajdziemy je w wielu maściach i kremach. Choć są to związki uznawane za bezpieczne, przy długotrwałym stosowaniu mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry. Nie wchłaniają się, lecz pozostają na skórze, mogąc zaburzać wymianę gazową i metaboliczną skóry. Są komedogenne, czyli powodują powstawanie zaskórników. Tworząc tłustą warstwę na powierzchni skóry blokują gruczoły potowe, przez co utrudnione jest usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii wydalanych przez skórę.

Lista związków, które mogą wywołać alergie jest bardzo długa, jednak wystąpienie niepożądanych efektów jest uwarunkowane właściwościami naskórka. Ten sam kosmetyk może działać rewelacyjnie u wielu osób, u innych natomiast wywołać silną reakcję alergiczną. Żeby jednak uniknąć przykrych konsekwencji, warto poświęcić chwilę na szybką analizę etykiety kosmetyku i zwrócić uwagę na substancje, które potencjalnie mogą skórze zaszkodzić. Przed zastosowaniem kosmetyku, do którego mamy pewne wątpliwości warto wykonać próbę alergiczną nanosząc niewielką ilość preparatu w okolicy zetknięcia ucha i policzka. W przypadku wystąpienia alergii na kosmetyk - najczęściej wystarczy zaprzestać jego stosowania.

KOMENTARZE
Newsletter