Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sterylizacja w gabinetach kosmetycznych – najnowsze rozwiązania technologiczne
Sterylizacja w gabinetach kosmetycznych – najnowsze rozwiązania technologiczne
Gabinet kosmetyczny jest to miejsce, do którego klient podąża w celu upiększenia swojego wyglądu, zrelaksowania się i nabrania dystansu od problemów codziennych. Powierza on swoje ciało wiedzy i zdolnościom kosmetologa lub kosmetyczki, obdarzając ich kompletnym zaufaniem. Dlatego tak istotne jest poczucie odpowiedzialność za zdrowie drugiej osoby oraz swoje i potrzeba higieny. Są to kluczowe cechy pracy kosmetyczki.

 

 

Ryzyko zakażenia podczas zabiegów kosmetycznych

Ze względu na to, iż w gabinecie kosmetycznym przeprowadzane są zabiegi, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, każdego dnia istnieje wyraźne ryzyko zakażenia, które może dotknąć zarówno pracownika, jak i klienta. Kosmetyczka powinna zatem pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad BHP, o starannej dezynfekcji i sterylizacji używanych narzędzi, a także o dokładnej higienie osobistej. Nie bez znaczenia pozostaje lokal, który poza tym, iż ma być dostosowany do wymogów sanitarnych, powinien być wyposażony w odpowiednią aparaturę służącą do dezynfekcji.

 

Drobnoustroje, którymi można zarazić w gabinetach kosmetycznych
Gabinet kosmetyczny jest miejscem, w którym obecne jest wysokie ryzyko zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi. Wystarczy niewielki kontakt krwi chorej osoby z błoną śluzową lub uszkodzonym obszarem skóry osoby zdrowej, aby czynnik chorobotwórczy wywołał zakażenie u osoby zdrowej. Najczęściej spotykane wirusy, które są przenoszone tą drogą, to wirus HIV i wirus zapalenia wątroby (HBV, HCV). Wystarczy zaledwie 0,00004 ml zakażonej krwi w przypadku wirusowego zapalenia wątroby oraz 0,1 ml w przypadku wirusa HIV, aby doszło do przeniesienia choroby. Do zarażenia może dość także drogą kropelkową lub kontaktową. Tym sposobem przenoszone mogą być bakterie takie jak: Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), S. epidermis
(gronkowiec skórny), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) oraz grzyby (Candida spp., Trichophyton, Trichosporon, Pityrosporum ovale oraz Aspergillus, Penicillium). Wszystkie te drobnoustroje mogą być obecne na przyborach, narzędziach i sprzętach w gabinecie kosmetycznym. Te, które wchodzą w kontakt z tkankami ciała, oraz takie, które mogą, ale nie muszą przerywać ciągłość naskórka, powinny być bezwzględnie jałowe.

Jeśli jest taka możliwość, zaleca się stosowanie narzędzi jednorazowych. Jeśli nie, muszą być pozbawione wszystkich mikroorganizmów. Do tego celu służy sterylizacja.


Sterylizacja sposobem na wyjałowienie wszystkich mikroorganizmów chorobotwórczych
Sterylizacja jest procesem, na skutek którego wszystkie obecne formy mikroorganizmów, zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe zostają zniszczone. Czynniki wywołujące sterylizację powodują denaturację, koagulację i utlenianie białek, co powoduje nieodwracalną śmierć komórki.

Metody sterylizacji są różne, w zależności od zastosowanego czynnika sterylizacyjny. Może to być: wyżażanie, spalanie, sterylizacja suchym gorącym powietrzem, sączenie, sterylizacja promieniami, gazami, roztworami środków chemicznych. Jednak bardziej znaną metodą jest sterylizacją parą wodną pod ciśnieniem, którą przeprowadza się w autoklawach. Proces składa się z kilku etapów i są to: etap nagrzewania, wyrównywania temperatur, właściwego wyjaławiania oraz końcowy etap chłodzenia. W trakcie sterylizacji narzędzia umieszczone w hermetycznie zamkniętych opakowaniach znajdują się w autoklawie.

Podczas trwania całego procesu sterylizacji, dochodzi do wytwarzania nadciśnienia. To, jak wysokie będzie to nadciśnienie, zależy od stopnia wypełnienia opakowania. Sterylizacja parą wodną pod ciśnieniem jest metodą sprawdzoną, niezawodną i ekonomiczną. Sam proces sterylizacji jest szybki, tani i bezpieczny.


Autoklaw Steamjet – zawsze niezawodny, ekonomiczny i wygodny w użyciu
Jednym z autoklawów, który zapewnia błyskawiczną, bezpieczną i pewną sterylizację narzędzi jest autoklaw Steamjet firmy Enbio. Udostępnia on dwa warianty sterylizacji: w temperaturze 121 st. C przez 25 min oraz w temperaturze 134 st. C przez 15 min. Niezwykle małe rozmiary urządzenia oraz cicha praca stanowią udogodnienie w pracy w gabinecie kosmetycznym.

Z powodzeniem wyjaławiane mogą być w nim akcesoria i narzędzia stosowane podczas manicure i pedicure, m.in. pilniki, cążki, nakładki do frezarek. Narzędzia przed sterylizacją muszą być umyte, suche i opakowane. Wyjątek stanowią narzędzia, które mają być gotowe do użytku tuż po wyjęciu z komory autoklawu, które można sterylizować bez opakowania.

Wygodę stanowi także funkcja zapisywania każdej przeprowadzonej sterylizacji w pamięci USB, dzięki czemu dostępna jest archiwizacja danych. Jest to najmniejszy i najszybszy autoklaw dostępny na rynku.Ponadto należy do najwyższej klasy B oraz posiada certyfikat CE, który stanowi podstawę do zakwalifikowania go jako urządzenia medycznego. W 100% spełnia wymagania sanepidu.

Oprócz gabinetów kosmetycznych, z powodzeniem może być stosowany przez stomatologów, chirurgów, podologów czy też studia tatuażu.

 

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2020>

pnwtśrczptsbnd
29
30
NutraFood Poland
2020-06-30 do 2020-07-02
Oznaczanie probówek PCR
2020-06-30 do 2020-06-30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter