Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zagrożenie mikroorganizmami chorobotwórczymi w gabinetach kosmetycznych oraz metody ich eliminacji
Drobnoustroje mogą rozprzestrzeniać się w różnoraki sposób. Zabiegi, które przeprowadzane są z naruszeniem ciągłości tkanek, niosą za sobą zagrożenie przeniesienia m.in. wirusa HIV lub wirusa zapalenia wątroby HBV i HCV. Mikroorganizmy mogą też przedostawać się do organizmu drogą kontaktową i kropelkową. W gabinecie kosmetycznym głównymi czynnikami zakażenia są narzędzia kosmetyczne, powierzchnie, sprzęt oraz dłonie kosmetyczki.

 

 

Główną chorobą, jaką można zarazić się w gabinecie kosmetycznym przy nieodpowiednio wykonanym zabiegu, jest grzybica. Grzyby bytują w organizmach ludzkich – w błonie śluzowej jamy ustnej, w przewodzie pokarmowym oraz na skórze. Główne zagrożenie stanowią drożdżaki Candida. Każda klientka i każdy pracownik salonu są potencjalnymi nosicielami grzybicy. Dlatego też narzędzia – takie jak cążki – powinny być dokładnie myte i sterylizowane po każdym użyciu.


Wirusy

Bardzo duże zagrożenie w gabinetach kosmetycznych stanowią wirusy zapalenia wątroby typu B i C (HBV i HCV). Są to drobnoustroje przenoszone poprzez kontakt z zakażoną krwią. Do zakażenia tego typu wirusem wystarczy mikroskopijna ilość krwi. Zakażenie wirusem HBV prowadzi do ostrego wirusowego zapalenia wątroby typu B, które w konsekwencji może powodować marskość wątroby, żółtaczkę, zapalenie wątroby oraz nowotwory. Jest to choroba bardzo uciążliwa i wymagająca długotrwałego leczenia i rehabilitacji. W Polsce notuje się kilka tysięcy zachorowań rocznie. Wirus HCV jest dużo groźniejszy, w konsekwencji prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby typu C, marskości wątroby, nowotworów oraz śmierci. Objawy zakażenia są dość ciężkie do wykrycia, ponieważ przypominają zwykłe przeziębienie lub grypę. Dlatego też zakażenie tym wirusem zwane jest „cichym zabójcą”. Warto zaznaczyć, iż obecnie istnieje możliwość szczepienia przeciwko WZW B, natomiast nie ma szczepionki przeciwko WZW C. Oba te wirusy mają długi okres żywotności i przetrwają na narzędziach nawet do kilku lat, jeśli nie zostaną z nich wyeliminowane. Aby je zniszczyć, należy zachować zasady profesjonalnej sterylizacji: zastosować odpowiedni autoklaw, w którym narzędzia będą umieszczone przez określony czas, w odpowiedniej temperaturze.

Ponieważ podczas przeprowadzania zabiegów kosmetycznych istnieje możliwość kontaktu z krwią klientki, powstaje też ryzyko zakażenia wirusem HIV. Niebezpieczeństwo jest niższe niż w przypadku wirusa HBV i HCV, ponieważ do zakażenia HIV dochodzi w przypadku kontaktu z dużo większą ilością krwi, jednak wirus ten jest śmiertelnie groźny i powoduje nieuleczalną i wywołującą wiele powikłań chorobę. W przypadku niezachowania odpowiednich zasad higienicznych może przetrwać na powierzchni około tygodnia. Ginie w temperaturze około 60 °C, zatem również niezbędna jest prawidłowa sterylizacja narzędzi.

Kolejnym wirusem, o którym należy wspomnieć, jest wirus HPV, który odpowiedzialny jest za przenoszenie chorób takich jak: brodawki, brodawczaki, ale także nowotwory skóry i błon śluzowych. Zakażenie tym wirusem następuje poprzez kontakt z naskórkiem i w większości przypadków jest niegroźne i łatwe do wyleczenia, co jednak nie zmienia faktu, iż stanowi zagrożenie dla zdrowia.


Bakterie

Kolejną grupą mikroorganizmów chorobotwórczych, które przenoszone mogą być na skutek przeprowadzania zabiegów kosmetycznych bez zachowania odpowiednich standardów bezpieczeństwa, są bakterie. Przenoszone tą drogą drobnoustroje to m.in. Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), S. epidermis (gronkowiec skórny), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), Escherichia coli (pałeczka okrężnicy).


Profesjonalna sterylizacja w gabinecie kosmetycznym

Aby zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów kosmetycznych, należy zapewnić odpowiednie standardy higieniczno-sanitarne. Ich głównym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się wyżej wymienionych mikroorganizmów chorobotwórczych. Jedyną metodą ich wyeliminowania jest profesjonalna sterylizacja. Aby taką przeprowadzić, warto zadbać o wyposażenie gabinetu w odpowiedni sprzęt, taki jak autoklaw Steamjet firmy Enbio. Dzięki możliwości wyboru odpowiedniego wariantu temperatury i czasu sterylizacji urządzenie zapewnia błyskawiczną, bezpieczną i pewną sterylizację narzędzi stosowanych podczas zabiegów. Z powodzeniem wyjaławiane mogą być w nim akcesoria i narzędzia stosowane podczas manicure i pedicure, m.in. cążki, nakładki do frezarek. Autoklaw posiada certyfikat CE i należy do najwyższej klasy B, co stanowi podstawę do zakwalifikowania go jako urządzenie medyczne. Co ważne urządzenie w 100% spełnia wymagania sanepidu odnośnie sterylizacji w gabinecie kosmetycznym. Zastosowanie dobrego sprzętu przeznaczonego do sterylizacji, takiego jak autoklaw Steamjet, zapewnia ochronę zdrowia oraz sprawia, iż klientki będą miały pełne zaufanie do gabinetu kosmetycznego oraz świadomość profesjonalnej opieki.

 

 

Źródła

1. B. Bilski., B. Marynowicz, Wiedza i zachowania higieniczne oraz ryzyko incydentów stwarzających możliwość zakażenia na drodze krwiopochodnej w wybranej populacji personelu gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich. Med Pr 2006; 57(6).
2. Z. Muszyński, Drobnoustroje skóry człowieka – wskazówki dla kosmetologów. Homines Hominibus 2010; 6.
3. S.C. Enemuor, M.I. Ojih, S. Isah i wsp., Evaluation of bacterial and fungal contamination in hairdressing and beauty salons. Afr J Microbiol Res 2013; 7(14).

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter