Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Smocza krew czy jaskółcze gniazdo? Naturalne składniki kosmetyków do zadań specjalnych
Smocza krew czy jaskółcze gniazdo? Naturalne składniki kosmetyków do zadań specjalnych

Kosmetyki ze śluzem ślimaka już dawno zdobyły serca Polek, które przekonały się, że nie ma lepszego ekstraktu nawilżającego. Istnieje jednak więcej intrygujących i wciąż mało znanych substancji, dzięki którym kremy do twarzy mogą zdziałać cuda. Zobaczcie, jakie właściwości mają smocza krew, jaskółcze gniazdo i kamień księżycowy.

 

 

 

Niezależnie od tego, jak atrakcyjnie brzmi nazwa czy główny składnik produktu, kosmetyk pielęgnacyjny do twarzy powinien być przede wszystkim dobrany do aktualnych potrzeb skóry. Dlatego przed wybraniem dobrego kremu czy toniku warto sprawdzić, jakie ma on właściwości.

 

Smocza krew dla nieskazitelnej cery

Smocza krew to drzewo występujące naturalnie w lasach deszczowych Ameryki Południowej (głównie w Andach i Amazonii). Po nacięciu pnia, wydobywa się z niego czerwony sok – wygląda to tak, jakby drzewo krwawiło, stąd nazwa tego składnika. – Właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i ściągające smoczej krwi sprawiają, że doskonale oczyszcza skórę twarzy. Dodatkowo działa także wygładzająco. Kosmetyki z tym składnikiem są odpowiednie dla kobiet w każdym wieku, które zmagają się z zaskórnikami i wypryskami – mówi Małgorzata Krzemińska, twórca marki kosmetyków do twarzy Sentido, zawierającej smoczą krew, dostępnej w Kontigo.

 

Promienny blask dzięki kamieniowi księżycowemu

Kamień księżycowy składa się z dwóch gatunków skalenia: ortoklazy i albitu, które są ze sobą powiązane. Podczas procesu zastygania minerału, ortoklaza i albit dzielą się na przemienne warstwy. Padające pomiędzy nie światło rozprasza się w wielu kierunkach, tworząc zjawisko adularescencji (tzw. lunarny blask). Kamień księżycowy był używany od wieków jako biżuteria, a w wielu kulturach, np. w Indiach, jest uznawany za święty, magiczny kamień szlachetny. Głównymi źródłami kamienia księżycowego są Brazylia, Birma, Indie, Madagaskar, Sri Lanka i Tanzania. Jako składnik kosmetyków, kamień księżycowy przede wszystkim rozświetla i remineralizuje skórę. Jest więc odpowiedni dla posiadaczek szarej i zmęczonej cery, pozbawionej blasku. Dodatkowo jego działanie regenerujące i kojące idealnie sprawdzi się w przypadku skóry suchej i podrażnionej.

 

Jaskółcze gniazdo rozprawi się ze zmarszczkami

Jaskółcze gniazda budowane są za pomocą bogatej w składniki odżywcze śliny samców salangan zielonawych. To ptaki pochodzące z rodziny jerzykowatych, zamieszkujące regiony południowo-wschodniej Azji i południowych Chin. Budowane przez nie gniazda są nie tylko składnikiem kosmetyków, ale także przysmakiem kuchni chińskiej. Co więcej, należą do najdroższych naturalnych produktów jadalnych. – Kosmetyki z jaskółczym gniazdem przeznaczone są do skóry starzejącej się i dojrzałej, ponieważ przywracają jej elastyczność. Ślinie salangan przypisuje się szereg wyjątkowych właściwości. Przede wszystkim jednak jaskółcze gniazdo jest źródłem przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się skóry, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny, a także wzmacniając jej barierę ochronną – przekonuje Małgorzata Krzemińska z Kontigo.

 

Fenomenalne nawilżanie dzięki śluzowi ślimaka

Śluz ślimaka to obecnie jeden z bardziej popularnych składników kremów nawilżających i regenerujących. Ze względu na działanie bakteriobójcze doskonale sprawdza się w regeneracji cery trądzikowej. Ma też właściwości antyoksydacyjne, czyli pomaga zwalczać wolne rodniki, dzięki czemu odpowiedni jest niemal dla wszystkich typów skóry, stymulując procesy jej odnowy i poprawiając strukturę. – W przypadku kosmetyków ze śluzem ślimaka niezwykle ważne jest jego pozyskiwanie. Przed wyborem produktu warto sprawdzić, czy zdobywanie śluzu odbywa się w sposób bezpieczny dla ślimaka – podkreśla Małgorzata Krzemińska.

Źródło: 

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/stodo%c5%82a-jask%c3%b3%c5%82ka-%c5%82yk-ptak-%c5%9bpiewaj%c4%85cy-3511842/

KOMENTARZE
news

<Maj 2025>

pnwtśrczptsbnd
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter