Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Najnowsze badania nad wyodrębnieniem cennych składników śluzu ze ślimaka prowadzone przez polskich naukowców
Najnowsze badania nad wyodrębnieniem cennych składników śluzu ze ślimaka prowadzone przez p
Polska spółka Polish Snail Holding z Elbląga jako pierwsza w Polsce i Europie rozpoczęła projekt badań nad wyodrębnieniem najcenniejszych składników ze śluzu ślimaków. Naukowcy wykorzystali dofinansowania z Unii Europejskiej, a wyniki ich badań mogą być przełomowe dla branży kosmetycznej.

 

 

 

O dobroczynnych właściwościach śluzu ślimaków słyszało się wiele. Stosowany jest do wyrobu wielu produktów kosmetycznych: kremów, maseczek, balsamów, peelingów oraz wyrobów medycznych.

Wyciąg ze śluzu ślimaka wykazuje działanie lecznicze i regeneracyjne na skórę ludzką. Przyspiesza gojenie się ran, nawilża i wzmacnia naskórek. Bardzo cenny jest śluz z płaszcza wewnętrznego ślimaka, który zawiera najwięcej substancji biologicznie aktywnych i odpowiada za regenerację ciała ślimaka. Jednak jak dotąd nie zostały opublikowane badania nad składem śluzu ze ślimaków.

Elbląska spółka Polish Snail Holding od ponad dziesięciu lat zajmuje się hodowlą ślimaków, przetwórstwem mięsa z nich oraz badaniami w kierunku składu i właściwości śluzu ze ślimaków. W Azji oraz w Ameryce Południowej istnieją już miejsca, w których produkowany jest śluz ze ślimaków, który stosowany jest również w przemyśle kosmetycznym.

Spółka naukowców PSH prowadzi badania we współpracy z Instytutem Biotechnologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, które mają zakończyć się w roku 2018. W trakcie badań, eksperci próbują ustalić, za pomocą jakiej metody bez problemu można oczyścić śluz ślimaka tak, aby nie uszkodzić żadnych cennych składników w nim zawartych. Mają oni na celu wydzielenie frakcji białek zawartych w śluzie oraz zbadanie ich pod kątem właściwości i działania. Projekt finansowany jest dzięki otrzymanemu grantowi od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Na bazie wyników tych badań, ma powstać produkt w formie żelu kosmetycznego-medycznego oraz linia kosmetyków pod nazwą „Molluscoo”, zawierające najcenniejsze składniki pozyskane ze śluzu ślimaków.

Jak dotąd specjaliści są już pewni niektórych właściwości wydzieliny ze ślimaków. Okazało się, że wyprodukowane przez nich serum na bazie śluzu wyraźnie łagodzi dolegliwości skórne po goleniu, działa korzystnie w przypadku atopowego zapalenia skóry, a także łagodząco w przypadku trądziku skórnego.

Warto również dodać, iż naukowcy z Polsh Snail Holding opracowali specjalną technologię przemysłowego  otrzymywania śluzu ze ślimaków, która pozwala na pozyskanie produktu bez strat najcenniejszych składników aktywnych.

KOMENTARZE
Newsletter