Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Składniki aktywne wykorzystywane w trychologii

Trychologia jest dziedziną, która prężnie się rozwija, podobnie jak przemysł kosmetyczny w produkcji preparatów trychologicznych. Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących takie produkty, jednak, aby wybrać odpowiednie kosmetyki do kuracji trychologicznej, trzeba przeanalizować ich skład i zapoznać się z tym, czy występujące składniki aktywne faktycznie są skuteczne w terapiach niwelujących problemy skóry głowy i będą nie tylko przeciwdziałać wypadaniu włosów, ale również wpływać na porost nowych.

 

Wypadanie włosów jest coraz częściej występującym zjawiskiem. Spowodowane jest to chorobami autoimmunologicznymi i infekcjami wirusowymi, takimi jak w ostatnim czasie SARS-CoV-2. Dodatkowo przewlekły stres, nieodpowiednia dieta, niedobory witaminowe oraz zła pielęgnacja przyczyniają się do wypadania włosów i innych problemów ze skórą głowy, do których należą: swędzenie, łuszczenie się skóry, stany zapalne, wzmożony łojotok. Po znalezieniu przyczyny wypadania włosów pomocna jest pielęgnacja za pomocą odpowiednich składników aktywnych, które zniwelują problemy skóry głowy oraz będą stymulować wzrost włosów. Składniki aktywne w preparatach trychologicznych są stosowane w gabinecie trychologicznym w profesjonalnych zabiegach oraz w pielęgnacji domowej.

Wybierając produkty ze składnikami aktywnymi, warto zwrócić uwagę na te składniki, które naturalnie występują w naszym organizmie. Należą do nich np. witaminy z grupy B – B6 i B7, czyli pirodyksyna i biotyna. Pirodyksyna odpowiada za przyspieszenie dostarczania substratów budulcowych potrzebnych do tworzenia łodygi włosa. Dodatkowo bierze udział w syntezie hemoglobiny i dzięki temu zwiększa natlenienie włosa. Natomiast biotyna jest koenzymem potrzebnym do kumulacji siarki w macierzy włosa. Jej niedobory przekładają się na łamliwość włókna włosowego. Biotyna posiada właściwości przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i łagodzące. Innym składnikiem, który powinien występować w produktach trychologicznych, jest cynk. Ten także posiada właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Dodatkowo, poza wspomaganiem wzrostu włosów, nadaje im sprężystość i zapobiega powstawaniu świądu i łupieżu oraz działa przeciwłojotokowo.

Peptydy biomimetyczne są kolejnymi składnikami, które zatrzymują wypadanie włosów poprzez wpływ na fazę anagenu. Głównym zadaniem peptydów są podziały komórkowe i odwrócenie miniaturyzacji mieszków włosowych, czyli procesu, który towarzyszy łysieniu androgenowemu. Peptydy pobudzają krążenie i ukrwienie skóry głowy i wzmacniają osłabione włosy. Bardzo cennym aktywnym składnikiem w trychologii są cytokiny, czyli białka syntetyzowane przez brodawki włosa. Ich zadaniem jest kontrola proliferacji komórek brodawki włosowej. Dzięki aktywności cytokin włosy dłużej zostają w anagenie, a więc fazie wzrostu, dzięki czemu chronią je przed przedwczesnym wypadaniem. Cytokiny mają wysoką skuteczność w walce z łysieniem i przyspieszają porost włosów także poprzez pobudzenie krążenia krwi.

Aminokwasy  także mają istotny udział w preparatach trychologicznych, ponieważ są ważnym elementem w budowie włosa. Do głównych aminokwasów należą: arginina, ornityna oraz cytrulina. Aby preparat trychologiczny był skuteczny, muszą one jednak występować wspólnie. Arginina działa silnie nawilżająco na skórę głowy i, podobnie jak seryna, jest jednym ze składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Ich zadaniem jest wzmocnienie bariery naskórkowej, której rola jest bardzo ważna w prawidłowym funkcjonowaniu skóry głowy. Kolejny ważny związek regulujący procesy proliferacji komórek skóry i naskórka oraz balansujący zaburzenia hiperkeratozy to Piroctone olamine. Efektem tego jest poprawa keratynizacji i wzmocnienie warstwy rogowej naskórka. Dodatkowo Piroctone olamine wyrównuje florę grzybiczą.

Składniki aktywne, które występują w produktach trychologicznych, znajdziemy w peelingach do skóry głowy, szamponach, lotionach bądź ampułkach do skóry głowy i maskach, które są przeznaczone stricte do skóry głowy, a nie łodygi włosa, czyli martwej jego części. Jest to bardzo istotny szczegół, który odróżnia tego typu preparaty od innych produktów kosmetycznych stricte do włosów, np. kosmetyków do stylizacji, odżywek i masek do włosów. Dlatego tak ważna jest weryfikacja składników aktywnych w produktach trychologicznych, ze względu na kontakt składników ze skórą głowy. Składniki trychologiczne mają na celu zniwelowanie problemów skórnych, takich jak łojotok, łupież, swędzenie i łuszczenie oraz powinny stymulować porost włosów i zapobiegać ich wypadaniu.

Źródła

Arct J., Pytkowska K., „Kosmetologia włosów”, 2020.

Słupek W., „Trychologia i kosmetologia w praktyce”.

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-portret-model-moda-modelka-2593366/

KOMENTARZE
Newsletter