Naukowcy z firmy Beiersdorf AG w Niemczech poddali ocenie 3 rodzaje antyperspirantów. Badanie miało na celu określenie skuteczności długoterminowej trzech nieperfumowanych antyperspirantów o różnej formie aplikacji (roll-on, sztyft, aerozol) przed poceniem się wywołanym stresem i tworzeniem nieprzyjemnego zapachu.
Wykorzystano powszechnie stosowaną metodę Trier Social Stress Test (TSST) w celu wywołania stresu psychospołecznego zarówno u żeńskich i męskich ochotników (w wieku 18-40 lat) i określono parametry stresu fizjologicznego. Dodatkowo, w celu oceny skuteczności antyperspirantów przeciw poceniu się, badanie przeprowadzono w gorącym pomieszczeniu.
Zwiększenie częstotliwości akcji serca i zwiększenie poziomu kortyzolu w ślinie podczas testu TSST wskazało istotną reakcję na stres, który skorelowany był z wyraźnym wydzielaniem potu pod pachami u kobiet i mężczyzn. Po 48 godzinach od aplikacji 3 rodzajów antyperspirantów znacznie zmniejszyła się ilość wydzielanego potu, niezależnie od płci. Przeprowadzono również ocenę nieprzyjemnego zapachu wydzielanego podczas pocenia się. Próbki zebrano podczas testu TSST przed zastosowaniem antyperspirantu i po jego zastosowaniu. W ocenie zapachu uczestniczyli przeszkoleni snifferzy i uznali oni zapach przed zastosowaniem antyperspirantu jako znacznie bardziej nieprzyjemny niż ten po użyciu antyperspirantu. Ponadto, niezależnie od płci antyperspirant typu roll-on istotnie zmniejszał indukowane termicznie wydzielanie potu.
Po raz pierwszy naukowcy ukazali wysoką skuteczność w redukcji emocjonalnego pocenia się i zmniejszeniu wydzielania nieprzyjemnego zapachu dla trzech różnych formulacji antyperspirantów po 48 godzinach od aplikacji produktu. Opracowane formy antyperspirantów w pastaci roll-on, sztyftu i aerozolu mogą zapewnić długotrwałą ochronę przed potem wydzielanym podczas sytuacji stresowych, co ma duże znaczenie w codziennym życiu.
KOMENTARZE