Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Hormon miłości na anoreksję
Oksytocyna, zwana hormonem miłości i szczęścia, może stać się skutecznym lekiem na anoreksję. Podawana w postaci donosowego aerozolu sprawiała, że osoby dotknięte jadłowstrętem psychicznym znacznie mniej skupiały się na kaloryczności posiłków i wyglądzie ciała.

W PlosOne zostały ostatnio opublikowane wyniki badań, z których wynika, że oksytocyna może być przydatna w leczeniu anoreksji. Hormon ten sprawił, że chorzy mniej skupiali się na aspektach związanych z kalorycznością jedzenia czy kształtem ciała. W badaniu wzięły dział 62 osoby. 31 z nich cierpiało na anoreksję, a pozostałe 33 stanowiło zdrową grupę kontrolną. Oksytocynę podawano w postaci aerozolu donosowego. Uczestnicy badania oglądali zdjęcia różnych potraw oraz ludzi szczupłych bądź otyłych. Osoby przyjmujące oksytocynę stały się mniej obsesyjne na punkcie tych zdjęć i mniej koncentrowały się na negatywnych obrazach, takich jak np. ciało z fałdami tłuszczu. Obserwowano także wyraz twarzy uczestników badania. Sprawdzano jakie emocje się na niej pojawiają; czy jest to złości, obrzydzenie albo szczęście. Okazało się, że dzięki zaaplikowanej oksytocynie chorzy mniej skupiali się na negatywnych odczuciach.

Obecnie brakuje skutecznego schematu leczenia anoreksji” mówi profesor Youl-Ri Kim współautor badania. „Nasze badania dodają ważne informacje do zbioru dostępnej obecnie literatury dotyczącej wpływu oksytocyny na zaburzenia psychiczne. Ponadto wskazują na pojawienie się przełomu w leczeniu anoreksji

Oksytocyna to jeden z hormonów dokrewnych produkowanych przez podwzgórze. Wydzielana jest zwłaszcza w odpowiedzi na sygnały płynące z pochwy, macicy czy piersi. Nazywana też hormonem miłości, gdyż duże jej ilości produkowane są podczas seksu. Wykorzystywana jest w położnictwie, aby wywołać skurcze porodowe. Najnowsze badania sugerują, że oksytocyna może zahamować obsesyjną potrzebę odchudzania się u anorektyków.

Jest to pierwsze takiego typu badanie, a wyniki jego wyniki inspirują do dalszego działania. Nadal za mało jest danych, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Potrzebne są kolejne, większe badania, aby opracować potencjalny lek na anoreksję zawierający oksytocynę.

Źródła

Youl-Ri Kim i wsp. „The impact of intranasal oxytocin on attention to social emotional stimuli in patients with anorexia nervosa: a double blind withinsubject cross-over experiment” PlosOne, March 2014

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2023>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
5
7
8
9
10
11
13
V Kongres BIO
2023-09-13 do 2023-09-16
14
15
16
17
18
21
22
23
24
29
Małopolska Noc Naukowców
2023-09-29 do 2023-09-29
30
1
Newsletter