Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szał na szałwię!
Szał na szałwię!
Pewne leki czy suplementy co jakiś czas cieszą się większą popularnością niż inne. Taki swoisty „boom” poszukiwań pośród aptecznych półek jest powodowany reklamą w telewizji, serią artykułów w Internecie i charakteryzuje się tym, że tak jak szybko się zaczął, tak szybko zwykle mija. Obecnie w aptekach swój renesans przeżywa znana wszystkim... szałwia.

 

Istnieje wiele substancji, na które w aptekach panowała moda, ale co do ich działania opinie są podzielone. Należą do nich np. fitostatyny, amygdalina, zielony jęczmień czy zioła ajurwedyjskie... W okresie letnim są preparaty, które sprzedają się znacznie częściej np. na chorobę lokomocyjną, alergię, poparzenia słoneczne oraz pocenie.

Właśnie w kontekście pocenia pacjenci coraz częściej sięgają po tabletki, w których skład wchodzi szałwia lekarska albo gdzie jest ona jedynym składnikiem. Nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczającego "zdrowie" i jest ona zaliczana do surowców farmaceutycznych o potwierdzonym działaniu leczniczym.

Już w starożytności wykorzystywano ziele szałwi na problemy ze wzrokiem, ukąszenia węży, przeziębienie, gorączkę, choroby wątroby a nawet padaczkę. Za jej działanie terapeutyczne odpowiadają olejki eteryczne – tujon, cyneol, pinen, kamfora oraz garbniki i flawonoidy.

Ze względu na grzybo- i bakteriobójcze działanie olejku eterycznego szałwii oraz jej właściwości przeciwzapalne, roślina ta określana jest często mianem naturalnego antybiotyku. Wykorzystuję się ją  jako składnik sprayów, płukanek i tabletek do ssania na zainfekowane gardło oraz w żelach stomatologicznych na choroby dziąseł i zapobiegające nadkażeniom.

Ponadto płukanie ust naparem z szałwi pomaga zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust. Z kolei płukanie włosów naparem przyczynia się do zwalczania łupieżu i łojotoku skóry głowy.

Szałwia lekarska posiada właściwości poprawiające oraz pobudzające pracę układu trawiennego. Zawarte w zielu olejki eteryczne posiadają działanie relaksujące na mięśnie gładkie, co łagodzi kolki, wzdęcia i wiatry.  Olejki  razem z substancjami gorzkimi (goryczki) pobudzają apetyt oraz ulepszają proces trawienia. Pomaga również w obniżeniu poziomu cukru we krwi.

Szałwię lekarską podaje się również przy nadmiernym poceniu nocnym, szczególnie u osób cierpiących na nerwicę i gruźlicę. Znajduje zastosowanie także w czasie menopauzalnym ze względu na zredukowanie ilości uderzeń gorąca i silnych, nagłych potów. Te właściwości decydują o tym, że wiele osób sięga po szałwię właśnie teraz, w okresie letnim aby zredukować pocenie się spowodowane wysoką temperaturą powietrza.

Tujon, który wchodzi w skład olejku eterycznego, posiada silne właściwości antyseptyczne, ale i łagodniejsze estrogenne, stąd napary z szałwi stosuje się w celu zmniejszenia produkcji mleka u matek karmiących. Należy go jednak stosować z umiarem, ponieważ może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że związek ten w dużych dawkach jest toksyczny – zwłaszcza neurotoksyczny (uwaga epileptycy). Leczniczych dawek zioła powinny również unikać kobiety w ciąży – podejrzewa się, że szałwia może wywołać poronienie.

 

Źródła

http://www.nutrition-and-you.com/sage-herb.html

http://www.herbwisdom.com/herb-sage.html

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003706/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sza%C5%82wia_lekarska

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2021>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
Cleanroom Pass
2021-12-02 do 2021-12-02
3
4
5
7
BHP w pomieszczeniach Cleanroom
2021-12-07 do 2021-12-07
9
MEDmeetsTECH#12
2021-12-09 do 2021-12-09
BioTech Daily 2021
2021-12-09 do 2021-12-09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter