Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Potrzeby skóry na wiosnę

Z każdą porą roku potrzeby skóry nieco się zmieniają. Jest to uzależnione od czynników zewnętrznych, które mają na nią bezpośredni wpływ, dlatego pielęgnację należy dostosować do jej potrzeb. Po zakończeniu zimy skóra jest często przeciążona zanieczyszczonym powietrzem, przesuszona wiatrem i mrozem. Dodatkowo brakuje jej blasku, jest matowa i mało jędrna. Potrzebuje zatem silnej detoksykacji i oczyszczenia, regeneracji, rozświetlenia i ujędrnienia, a także skutecznej pielęgnacji w walce z niedoskonałościami. Przy tym wszystkim nie należy zapominać o ochronie przed coraz silniejszym promieniowaniem słonecznym. Jak zatem dostosować pielęgnację skóry krok po kroku z porą roku, podczas której wszystko budzi się do życia?

Detoksykacja i oczyszczenie

Aby odpowiednio przygotować skórę do kolejnych kroków pielęgnacyjnych, należy ją właściwie oczyścić. W tym celu warto rozpocząć pielęgnację skóry od peelingu twarzy. Powinien być on dostosowany do rodzaju skóry. Jego zadaniem jest przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji i oczyszczenie jej z martwych komórek naskórka. Może to być peeling enzymatyczny, mechaniczny czy też wykonany w gabinecie kosmetologicznym. Kolejnym krokiem wiodącym do skutecznej detoksykacji skóry jest wprowadzenie do jej pielęgnacji składników o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Jednym z najsilniejszy wymiataczy wolnych rodników jest ekstrakt z zielonej herbaty czy też witamina E. Za działanie przeciwko wolnym rodnikom odpowiadają w głównej mierze polifenole, które obecne są w wielu częściach roślin, dlatego większość ekstraktów roślinnych będzie wykazywała działanie antyoksydacyjne. Ciekawym nowym składnikiem o takim działaniu jest ekstrakt ze szwajcarskiej rzeżuchy, który dodatkowo aktywuje enzymy detoksyfikacyjne, chroni skórę przed działaniem zanieczyszczeń z powietrza oraz działa przeciwstarzeniowo. Ekstrakt z cytryńca chińskiego również chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, a także aktywuje proces oczyszczania skóry z toksyn i mechanizmy obronne. Znanymi od lat składnikami o głębokim działaniu oczyszczającym i detoksykującym są algi morskie oraz błoto z Morza Martwego.

Regeneracja

Skóra po zimie, narażana na ciągły negatywny wpływ warunków atmosferycznych, często jest przesuszona oraz posiada niedobory wielu dobroczynnych składników w jej strukturze. Istnieją jednak substancje, które warto wdrożyć do pielęgnacji skóry, aby ją skutecznie zregenerować. Ceramidy są składową cementu międzykomórkowego obecnego w skórze, a ilość naturalnie występujących ceramidów w skórze maleje z czasem, zatem warto wprowadzić je do pielęgnacji jak najwcześniej. Uszczelniając warstwę skóry, chronią ją przed przesuszeniem, nadają jej elastyczności oraz opóźniają pojawianie się nierówności. Niedobory ceramidów w skórze mogą powodować większą podatność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV, mniejszą elastyczność, uwrażliwienie, przesuszenie i wiotkość. Skwalan posiada cząsteczkę, która pod względem budowy jest mocno zbliżona do skwalenu obecnego z lipidach skóry, dlatego jest to skuteczny składnik odbudowujący barierę lipidową. Przywraca elastyczność skóry, regeneruje poprzez doskonałą kompatybilność ze skórą. Kolejną grupą składników, jaką należy wdrożyć do stosowania w celu zregenerowania skóry, są naturalne oleje. Są one bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odbudowują barierę hydrolipidową skóry. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów naturalnych olei, każda skóra też jest inna, zatem warto metodą testów dobrać odpowiedni do preferencji swojej skóry. Jednym z nowych olejów na rynku jest olej otrzymywany z nasion amazońskiej rośliny Inca Inchi, który stanowi cenne źródło NNKT, wspomaga regenerację skóry, zmiękcza ją i poprawia elastyczność.

Rozświetlenie i ujędrnienie

W celu rozświetlenia skóry i nadania jej promiennego wyglądu warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji preparaty z witaminą C, która ma za zadanie rozświetlić skórę, rozjaśnić przebarwienia, a także uchronić ją przed skutkami upływającego czasu. Jest też skutecznym antyoksydantem. Warto wiedzieć, aby szukać w kosmetyku stabilnej formy witaminy C. Kwas askorbinowy często szybko rozpada się pod wpływem czasu i promieniowania UV. Jedną ze stabilnych form stanowi Ascorbyl tetraisopalmitate. Wartym uwagi składnikiem w kontekście pielęgnacji skóry po zimie jest glukonolakton, który należy do grupy polihydroksykwasów, których działanie jest podobne do kwasów AHA, lecz nie podrażniają skóry i są dużo delikatniejsze, dlatego można je stosować przez cały rok. Glukonolakton rozświetla skórę, rozjaśnia przebarwienia, odświeża, nawilża i wzmacnia. Innym polihydroksykwaem jest kwas laktobionowy, który delikatnie złuszcza naskórek i działa rozjaśniająco. Dodatkowo chroni ją przed utratą wody, wspomaga syntezę kolagenu, przez co działa ujędrniająco i przeciwstarzeniowo. Odpowiednia pielęgnacja skóry prewencyjna przed pojawianiem się widocznych oznak starzenia się skóry musi zawierać składniki dbające o odpowiednie jej nawilżenie. Odwodniona skóra staje się mniej elastyczna, bardziej skłonna do degradacji włókien kolagenowych i elastynowych, co z kolei prowadzi do pojawiania się zmarszczek. Jednym z najbardziej popularnych składników nawadniających skórę jest kwas hialuronowy. Posiada on wysoką zdolność wiązania wody, dzięki czemu skóra jest bardziej napięta, nawodniona, elastyczna. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w naszej skórze maleje, dlatego warto zadbać o uzupełnianie tego składnika zawczasu.

Walka z niedoskonałościami

Posiadaczki cer problematycznych z pewnością chętnie sięgną po preparaty z niacynamidem. Reguluje on wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne i widoczne niedoskonałości, ale także stopniowo eliminuje przebarwienia obecne na skórze. Bakuchiol to z kolei składnik nieodzowny w przypadku pielęgnacji skóry zarówno problematycznej ze skłonnością do powstawania niedoskonałości, jak i wymagającej ujędrnienia i profilaktyki anti-aging, a często te dwie przypadłości idą w parze. Bakuchiol działa ujędrniająco, liftingująco i odmładzająco, ale także reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest naturalną alternatywą retinolu, zatem sprawdzi się do stosowania w ciepłe dni.  

Źródła

Fot. https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/natura-osoba-kobieta-pole-10569112/

KOMENTARZE
news

<Maj 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter