Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Peeling enzymatyczny
Enzymy są wykorzystywane do przyspieszonego złuszczania naskórka. Służą do powierzchownego złuszczania komórek (gommage) lub łagodnego peelingu powierzchniowego. Enzymy stosowane w peelingach to przede wszystkim proteazy pochodzenia roślinnego. Papaina i bromelaina konkurują z alfa-hydroksykwasami w peelingach chemicznych.

Peelingi enzymatyczne poleca się osobom z cerą suchą, wrażliwą i naczynkową. Działanie enzymów w porównaniu do alfa-hydroksywasów jest bardzo delikatne. W przeciwieństwie do peelingu mechanicznego, peeling enzymatyczny nie podrażnia skóry. Ze względu na swoje łagodne działanie, złuszczanie przy pomocy enzymów jest używane do oczyszczania skóry przed innymi zabiegami kosmetycznymi.  Trądzik młodzieńczy i różowaty nie są przeciwskazaniem do peelingu enzymatycznego. Zastosowanie enzymów w tym zabiegu pozwala usunąć sebum z porów skórnych i martwe komórki, a dzięki rozluźnieniu wiązań utrzymujących spoistość zewnętrznej warstwy naskórka dochodzi do jego zmiękczenia, co umożliwia lepsze wchłanianie preparatów kosmetycznych i przyspiesza procesy odnowy oraz ułatwia nawilżanie skóry. Peeling enzymatyczny nakłada się pędzelkiem, podczas zabiegu należy dbać aby masa peelingu była wilgotna. Po 10-20 minutach najczęściej zmywa się maskę peelingu ze skóry.

 

Proteazy roślinne działają bezpośrednio na korneosomy osłabiając ich strukturę białkową. Papaina z owocu papai i bromelaina z miąższu ananasa są głównymi enzymami keratolitycznymi. Pod względem chemicznym oba enzymy są proteazami cysteinowymi. Rozjaśniające działanie papainy pomaga w kuracji przebarwień potrądzikowych i posłonecznych. Rolą bromelainy jest w większym stopniu złuszczanie i wygładzanie. Do eksfoliacji można używać również ekstraktów enzymatycznych z zielonych jabłek, dyni, mango, owoców kiwi (aktynidyna), figi (ficyna) aloesu. Enzymy z mango pomagają przywrócić elastyczność skóry i zregenerować się jej komórkom. Ficyna z fig charakteryzuje się 20x silniejszym działaniem niż papaina, jej zadaniem jest głównie złuszczanie naskórka, podobnie jak aktynidyny z kiwi. W peelingach enzymatycznych spotyka się również enzymy lipolityczne,dzięki temu usuwana jest mieszanina łoju i płytki rogowej naskórka.

Peeling enzymatyczny można wykonywać zarówno w gabinetach kosmetycznych jak i w domu przy pomocy preparatów zakupionych w drogerii. Dzięki ograniczonemu, powierzchownemu działaniu eksfoliacja enzymatyczna nie wpływa na mikrokrążenie, a składniki czynne nie penetrują w głąb skóry.

 

Magdalena Kolenda

Źródła

„Kosmetologia i farmakologia skóry”, Marie-Claude Martini

http://www.dermaviduals.com/english/publications/products/mechanical-chemical-enzymatic-peelings-for-every-type-of-skin.html

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter