Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poprawa wyglądu skóry twarzy pod wpływem tlenku miedzi
Poprawa wyglądu skóry twarzy pod wpływem tlenku miedzi
Miedź odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zarówno związanych z formowaniem skóry jak i jej regeneracją. Miedź jest absorbowana przez skórę.

Naukowcy z Izraela wysunęli hipotezę, zgodnie z którą spanie na tkaninach zawierających włókna nasycone tlenkiem miedzi ma pozytywny wpływ na skórę. Celem izraelijskich naukowców było potwierdzenie hipotezy. Czterotygodniowe badania prowadzone równolegle metodą podwójnie ślepej próby zostały przeprowadzone na grupie 57 ochotników będących w wieku od 40 do 60 lat. Badane osoby używały poszewek na poduszki, które zawierały tlenek miedzi (0,4%) oraz poszewek nie zawierających tlenku. 

Rys. 1 Obraz spod mikroskopu elektronowego przedstawiający włókna  bawełny, zawierających tlenek miedzi.

Każda osoba poddana badaniu została sfotografowana przed jego rozpoczęciem, a także w drugim i czwartym tygodniu jego trwania. Eksperci (dermatolog oraz kosmetolog) ocenili zdjęcia badanych osób, z wyróżnieniem kilku charakterystycznych cech skóry.

Rezultatem badania była redukcja zmarszczek, kurzych łapek oraz ogólna poprawa wyglądu, zarówno w drugim jak i czwartym tygodniu obserwacji pod wpływem miedzi obecnej w poszewkach na poduszki,. Różnice były statystycznie  istotne (wykonano test Wilcoxona dla par obserwacji oraz rozkład chi-kwadrat). Spanie na poduszce z poszewką zawierająca tlenek miedzi przez 4 tygodnie spowodowało wyraźną redukcję zmarszczek. 

Rys. 2 Zdjęcie przedstawiające redukcję zmarszczek w momencie rozpoczęcia badania oraz w czwartym tygodniu jego trwania.

 

U większości ochotników biorących udział w doświadczeniu efekty poprawy wyglądu skóry twarzy były widoczne już w drugim tygodniu po rozpoczęciu badania.

 

 

Źródła

G. Borkow, J. Gabbay, A. Lyakhovitsky, M. Huszar. ‘Improvement of facial skin characteristics Rusing copper oxide contaning pillowcases: a double – blind, placebo – controlled, paralel, randomized study’. International Journal of Cosmetic Science.

KOMENTARZE
Newsletter