Naukowcy z North Carolina State University i The State University of New Jersey podjęli współpracę i przeprowadzili badania, w którym wykazano skuteczną metodę koncentracji i stabilizacji korzystnych dla skóry związków bioaktywnych pozyskanych z winogron, przecieru z winogron i soku z czarnej porzeczki. Związki te połączono z mąka pozyskaną z konopii (ang. hemp flour (HF), białkiem izolowanym z konopii (ang. hemp protein isolate (HPI) oraz białkiem izolowanym z soi (ang. soy protein isolate (SPI).
Antocyjany zostały najefektywniej otrzymane z połączenia soku z czarnej porzeczki i HF. Ich ilość wyniosła 8,39 mg∙g-1. Z kolei największą ilość fenoli wykazał przecier z winogron w połączeniu z białkiem konopii. Ich ilość wyniosła 77,32 mg∙g-1. Matryce (HPI, HF oraz SPI) wykazały skuteczne hamowania tyrozynazy w warunkach in vitro (do 57,29% dla soku z czarnej porzeczki i matrycy HPI). Sok z czarnej porzeczki miał większą siłę hamowania L-dopaminy powstającej wskutek działania tyrozynazy, niż przecier z winogron. Matryce wzbogacone o polifenole również skutecznie hamują wzrost flory bakteryjnej w teście przesiewowym wykorzystującym bakterie Staphylococcus aureus.
Technologia łączenia i stabilizacji koncentracji polifenoli z białkami ma potencjalne zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
KOMENTARZE