Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Osocze bogatopłytkowe szansą na wyleczenie łysienia plackowatego!
Zespół włoskich i izraelskich naukowców opublikował w British Journal of Dermatology wyniki badań dotyczących pozytywnych efektów leczenia łysienia plackowatego z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego (PRP). Wg doktora Fabio Rinaldiego i zespołu naukowców osocze bogato płytkowe stymuluje pod skórą komórki macierzyste, które wspomagają wzrost włosów. Dotychczas możliwości leczenia łysienia plackowatego były bardzo ograniczone, brakuje również metod profilaktycznych.

Łysienie plackowate (Alopecia) jest chorobą autoimmunologiczną, dotykającą zarówno mężczyzn, kobiety, a także młodzież. Charakteryzuje się wypadaniem włosów, często o niewyjaśnionej etiologii. Schorzenie rozpoczyna się nagłą utratą włosów w pewnych obszarach skóry głowy i może rozwijać się do całkowitego łysienia, a nawet utraty włosów w innych partiach ciała. Ma niekorzystny wpływ na jakość życia pacjentów oraz na ich stan psychiczny.

Aby uzyskać osocze bogatopłytkowe krew pobierana jest od pacjenta i wirowana w wirówce, która oddziela płytki krwi od pozostałych jej składników. Następnie PRP jest wstrzykiwane do łysiny.

W celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowania osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia plackowatego przeprowadzono randomizowane badanie metodą podwójnie ślepej próby z udziałem 45 pacjentów dotkniętych tym schorzeniem. Pacjentów przydzieleni zostali losowo do jednej z trzech grup leczonych odpowiednio osoczem bogatopłytkowym i triamcinolonem. Trzecią grupę stanowiło placebo. Leki wstrzykiwane były w jedną połowę skóry głowy. Pacjenci otrzymywali leki w trzech etapach, a odstępach 1 miesiąca. Obserwacja chorych trwała 1 rok.

U grupy osób leczonej osoczem bogatopłytkowym stwierdzono zwiększony odrost włosów, spadek ich dystrofii, zminimalizowanie uczucia pieczenia i swędzenia w porównaniu z grupą leczoną triamcinolonem i placebo. PRP jest biokompatybilne i bezpieczne. Żaden z uczestników badania nie zgłosił skutków ubocznych.

Badania mogą przyczynić się do wynalezienia nowych terapii łysienia plackowatego, które poprawią jakość życia chorych. Dalsze badania w tym kierunku powinny poszerzyć wiedzę o funkcjonowaniu mieszka włosowego przyczyniając się do wytworzenia nowego podejścia terapeutycznego dla wielu zaburzeń wzrostu włosów.

 

Źródła

A randomized, double-blind, placebo- and active-controlled, half-head study to evaluate the effects of platelet-rich plasma on alopecia areata" A. Trink, E. Sorbellini, P. Bezzola, L. Rodella, R. Rezzani, Y. Ramot, F. Rinaldi, British Journal of Dermatology, Volume 169, Issue 3, pages 690–694, September 2013

KOMENTARZE
Newsletter