Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Stymulatory tkankowe w kosmetologii

Obecnie kosmetologia nieustannie się rozwija, zapewniając coraz bardziej zaawansowane metody mające na celu poprawę wyglądu skóry. Jednym z najnowszych podejść w tym zakresie są stymulatory tkankowe, które zyskują na popularności dzięki swojej skuteczności w regeneracji i odmładzaniu skóry, stanowiąc innowacyjną grupę produktów i technik, które działają na poziomie komórkowym, wspomagając naturalne procesy naprawcze organizmu.

 

 

Mechanizmy działania stymulatorów tkankowych

Stymulatory tkankowe działają głównie poprzez aktywację procesów biorewitalizacji skóry. Oznacza to, że ich głównym celem jest pobudzenie komórek skóry do regeneracji i produkcji niezbędnych składników, takich jak: kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i nawilżona. Do najważniejszych mechanizmów działania stymulatorów tkankowych należą:

* stymulacja fibroblastów – fibroblasty to komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny; stymulatory tkankowe, takie jak peptydy biomimetyczne, mogą stymulować fibroblasty, prowadząc do zwiększonej produkcji tych białek;

* wzmacnianie macierzy zewnątrzkomórkowej – macierz zewnątrzkomórkowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu struktury skóry, a stymulatory tkankowe mogą wspomagać jej odbudowę, przyczyniając się do poprawy elastyczności i sprężystości skóry;

* działanie antyoksydacyjne – wiele stymulatorów tkankowych zawiera składniki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, które neutralizują wolne rodniki i chronią komórki skóry przed stresem oksydacyjnym przyspieszającym proces starzenia się.

Rodzaje stymulatorów tkankowych

Chociaż na rynku jest dostępnych wiele stymulatorów tkankowych, różnią się one pod względem właściwości, wskazań, składu i efektu terapeutycznego. Dobór odpowiednich preparatów stymulujących oparty jest na: problemie i stanie skóry, tkance podskórnej, wieku oraz stylu życia pacjenta. Do najczęściej spotykanych substancji aktywnych należą produkty na bazie: aminokwasów, polinukleotydów, bursztynianu sodu, atelokolagenu, hydroksyapatytu wapnia, peptydów biomimetycznych, kwasu L-polimlekowego, polikaprolaktonu, karboksymetylocelulozy oraz stymulatorów autologicznych.

Zastosowanie stymulatorów tkankowych w kosmetologii

Stymulatory tkankowe znajdują szerokie zastosowanie w kosmetologii, a ich popularność wynika z wysokiej skuteczności i stosunkowo niewielkiego ryzyka powikłań. Najczęściej są wykorzystywane do odmładzania skóry, ponieważ poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny pomagają w redukcji zmarszczek oraz poprawie jędrności i elastyczności skóry. Ponadto wspomagają procesy regeneracyjne, prowadząc do zmniejszenia widoczności blizn i rozstępów, a dzięki zdolności do wiązania wody zapewniają doskonałe efekty w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i poprawie ogólnego wyglądu skóry. Stymulują również ukrwienie skóry, co przyczynia się do jej lepszego dotlenienia i odżywienia, a także ujednolicają jej koloryt.

Korzyści i bezpieczeństwo stosowania

Stosowanie stymulatorów tkankowych niesie za sobą liczne korzyści, a ważnym aspektem jest również wysoki poziom bezpieczeństwa ich stosowania. Większość stymulatorów tkankowych jest dobrze tolerowana przez skórę, a ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niewielkie. Niemniej, jak przy każdym zabiegu kosmetologicznym, istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień, dlatego zawsze należy konsultować się z wykwalifikowanym specjalistą przed rozpoczęciem terapii.

Stymulatory tkankowe – co mówią badania?

Badania Kozłowskiej i Malary z 2022 r. wykazały, że terapie z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych przyniosły satysfakcjonujące wyniki i wpłynęły na poprawę różnych parametrów skóry. Uczestnicy badania zauważyli zwiększenie gęstości i jakości skóry, poprawę owalu twarzy, lepsze nawilżenie, spłycenie zmarszczek oraz rozjaśnienie cery. Polinukleotydy znacząco przyczyniły się do poprawy gęstości i jakości skóry, a także miały pozytywny wpływ na owal twarzy oraz nawilżenie. Z kolei atelokolagen wyraźnie poprawił gęstość i rozjaśnienie skóry, choć jego wpływ na owal twarzy i nawilżenie był mniejszy. Stymulator tkankowy zawierający aminokwasy głównie poprawiał nawilżenie skóry, redukował zmarszczki i rozjaśniał cerę. Natomiast zastosowanie osocza bogatopłytkowego jako stymulatora autologicznego poprawiało koloryt skóry, jej gęstość i zmniejszało zmarszczki. Znaczącą poprawę parametrów skóry osiągnięto także dzięki bursztynianowi sodu, który przede wszystkim zwiększał nawilżenie i rozjaśnienie skóry, a także jej gęstość i jakość. Pomimo wysokiego poziomu zadowolenia uczestników, ich wiedza na temat stymulatorów tkankowych i ich roli w profilaktyce przeciwstarzeniowej była ograniczona, a decyzje dotyczące terapii opierały się głównie na opiniach i doświadczeniu kosmetologów.

– Stymulatory tkankowe to nowoczesne podejście do regeneracji i odmładzania skóry w kosmetologii. Dzięki zaawansowanym mechanizmom działania na poziomie komórkowym stanowią skuteczne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić wygląd i kondycję swojej skóry. Długotrwałe efekty, bezpieczeństwo oraz szerokie zastosowanie sprawiają, że są one obiecującym kierunkiem rozwoju współczesnej kosmetologii. Od pewnego czasu obserwuję w swoim gabinecie coraz większe zainteresowanie tego typu zabiegami, ponieważ obecnie pacjentom bardziej zależy na naturalnym efekcie, uzyskanym dzięki pobudzaniu naturalnych komponentów skóry do produkcji kolagenu i innych białek odpowiedzialnych za młody i promienny wygląd, niż na wypełnieniach i naciągniętych rysach – mówi specjalista zabiegowiec Marek Krysztofiak.

Źródła

[1] Kozłowiecka M, Malara B. Zastosowanie i ocena skuteczności stymulatorów tkankowych w profilaktyce starzenia się skóry. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(5):181-189.

[2] Trovato, F.; Ceccarelli, S.; Michelini, S.; Vespasiani, G.; Guida, S.; Galadari, H.I.; Nisticò, S.P.; Colonna, L.; Pellacani, G. Advancements in Regenerative Medicine for Aesthetic Dermatology: A Comprehensive Review and Future Trends. Cosmetics 2024, 11, 49.

Fot.  https://pixabay.com/pl/illustrations/ai-generowane-kobieta-krem-7861353/

KOMENTARZE
Newsletter