Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Oczyszczanie skóry olejami
Oczyszczenie skóry olejami (OCM) z ang. Oil Cleansing Method to metoda demakijażu i oczyszczania skóry, w której stosuje się wyłącznie czyste oleje, bez dodatku substancji myjących takich jak detergenty. Metoda ta jest naturalna, tania i skuteczna. Jak zatem przygotować mieszankę? Jaki olej wybrać i dlaczego?

 

 

 

Czym właściwie jest oczyszczanie skóry olejami?

OCM to nic innego jak oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń czy resztek makijażu. Jedyną różnicą jest to, iż do tego procesu stosuje się wyłącznie czyste oleje zamiast gotowych mleczek, toników czy płynów micelarnych. Głównym składnikiem mieszanek olejowych stosowanych do oczyszczania skóry jest olej rycynowy. Olej ten pozyskiwany jest z rośliny rącznika pospolitego, w procesie tłoczenia na zimno i wygotowywania wody. Zawiera wiele cennych składników o pozytywnym działaniu na skórę. Działa antyseptycznie i zmiękczająco na naskórek. Ma także dużą zdolność wyłapywania brudu i bakterii, wykazuje silne powinowactwo do ludzkiego sebum. W OCM miesza się go z innymi olejami w indywidualnie dobranych proporcjach.

 

Jak przygotować mieszankę olejów?

Rodzaj i proporcje użytych olejów do OCM zależą od typy skóry. Im skóra bardziej przetłuszczona, tym więcej oleju rycynowego należy dodać do mieszanki – nawet do 30%. Przy skórze suchej ilość oleju rycynowego w mieszance jest na poziomie 10%. Resztę mieszanki uzupełnia się innymi olejami. Ich wybór podyktowany jest korzyściami, jakie chcemy osiągnąć. Najczęściej stosuje się olej z migdałów, który nawilża, łagodzi i odżywia skórę; olej z pestek winogron bogaty w antyoksydanty; olej jojoba świetnie oczyszczający skórę; oliwę z oliwek zawierającą antyoksydanty i doskonale nawilżającą suchą skórę.

 

Sposób wykonania demakijażu metodą OCM

W pierwszym etapie nakłada się mieszankę na nieoczyszczoną, suchą twarz, ale też dłonie, paznokcie i skórki wokół nich. Kolejno delikatnie masuje skórę twarzy nie pomijając oczu. Do usunięcia brudu wraz z olejem można użyć ściereczkę z mikrofibry, mały ręcznik lub ściereczkę muślinową. Najpierw jednak ściereczkę należy namoczyć w ciepłej wodzie i przykryć nią twarz do momentu jej ostygnięcia. Taką procedurę powtarza się kilkukrotnie. Po ostatnim ściągnięciu oleju zraszamy twarz zimną wodą i nakładamy nasz ulubiony krem. Ściereczkę po zabiegu należy wyprać w łagodnym środku piorącym.

 

Zalety metody

Oczyszczanie skóry olejami jest metodą naturalną, a do tego tanią i skuteczną. Metoda nie wymaga wcześniejszego przemywania skóry tonikiem, ponieważ oleje nie zaburzają naturalnego pH skóry. OCM może być zatem stosowana u osób ze schorzeniami skóry takimi jak trądzik czy łojotok. Można ją wykonywać nawet dwa razy dziennie. Efekty widoczne są już nawet po pierwszym stosowaniu i należą do nich: miękka, gładka skóra, równomierny i zdrowy koloryt, usunięcie zanieczyszczeń podskórnych, w tym zaskórników, ograniczenie wydzielania sebum i przetłuszczania skóry. W przypadku stosowania olejów na skórę rąk i paznokci można uzyskać mocniejsze paznokcie oraz nawilżone skórki wokół nich.

 

Wady metody

OCM nie należy stosować w przypadku cery naczynkowej oraz aktywnego, ropnego trądziku, ciężkich stanów skórnych, przerwania jej ciągłości czy też nowotworów skóry.

Źródła

1. M. Mitraszewska, Oczyszczanie skóry olejami – OCM (Oil Cleansing Method), dostępny on line: 26.09.2017,  http://www.wizazonline.pl/ocm/

2. Oczyszczanie skóry olejami, metoda OCM, dostępne on line: 26.09.2017

https://pieknojestwtobie.com/oczyszczanie-skory-olejami-metoda-ocm/

 

KOMENTARZE
news

<Luty 2023>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
15
16
18
19
20
21
25
26
1
3
4
5
Newsletter