Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Zadbaj o skórę po zimowym wyjeździe – zastosuj te wskazówki
Zadbaj o skórę po zimowym wyjeździe – zastosuj te wskazówki

Niska temperatura jest zdrowsza dla skóry niż wysoka – pobudza krążenie, odświeża, ożywia oraz odmładza, jednak podczas i po ekspozycji na ekstremalne warunki, np. całym dniu spędzonym na stoku, przy ujemnych temperaturach i wietrznej pogodzie, cera odczuwa ich skutki. Przestrzeganie następujących wskazówek pozwoli na zachowanie zdrowej, promiennej skóry nawet po najbardziej mroźnych wyjazdach.

 

 

Nawilżenie na odpowiednim poziomie

W wyniku wolniejszej pracy gruczołów łojowych zimą ochronny płaszcz lipidowy skóry staje się cieńszy, a naskórek przesuszony. Skóra jest zaczerwieniona i podrażniona. Co ważne, podczas mrozów skóra traci dwa razy więcej wody niż latem. W zimowej pielęgnacji cery nie może zabraknąć kosmetyków, które zawierają składniki wiążące wodę w skórze i zapobiegają jej odparowaniu. – Szczególnie korzystne będą tu preparaty z kwasem hialuronowym i ceramidami. Krem nawilżający, który jest najważniejszym kosmetykiem nie tylko zimą, powinniśmy dobrać do rodzaju cery. W przypadku cer mieszanych i tłustych lepszym rozwiązaniem będzie preparat o lekkiej konsystencji. Pamiętajmy jednak, by nie aplikować ich na skórę bezpośrednio przed wyjściem na mróz – mówi Sandra Bujnowska, kosmetolog, założycielka marki SensualSpa.

Sposób na podrażnienia

W okresie zimowym cera jest bardziej podatna na podrażnienia spowodowane warunkami atmosferycznymi. Czerwone, piekące policzki czy napięta skóra – to uboczne skutki przebywania na świeżym powietrzu. Aby temu zaradzić, warto zwrócić uwagę na preparaty z witaminami i składnikami wzmacniającymi ściany naczyń krwionośnych. – By zadbać o cerę po zimowym wyjeździe, należy zastosować odżywcze serum, np. z zawartością oleju marula, który jest naturalnym źródłem witamin C i E oraz szeregu niezbędnych aminokwasów, które ożywiają i odnawiają komórki skóry. Połączenie olejków sprawia, że skóra jest dłużej nawilżona, co nadaje jej zdrowy, promienny blask – dodaje Sandra Bujnowska.

Usta proszą o pomoc

Podczas okresu zimowego należy szczególnie zadbać o usta, które są pozbawione gruczołów łojowych, a ich cienka i delikatna skóra jest bardzo podatna na wysuszenie, pęknięcia i spierzchnięcia. Pomadek lub balsamów do ust nie powinno zabraknąć w kosmetyczce w okresie zimowym. Warto nosić je również przy sobie, np. w kieszeni. Regularnie, po posiłkach, poleca się stosować taki preparat, by uchronić wargi przed nadmiernym wysuszeniem.

Łagodny demakijaż

Zimą warto postawić na delikatne oczyszczanie cery. Najlepiej zastosować dwuetapowy demakijaż, który łagodnie usunie zanieczyszczenia z podrażnionej mrozem i wiatrem skóry. Niewskazane jest silne odtłuszczanie skóry, ponieważ wytwarzana przez nią warstwa sebum to dla niej doskonała ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Po demakijażu należy zastosować łagodny tonik i odżywczy krem na noc.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/zima-%c5%9bnieg-przezi%c4%99bienie-3260946/

KOMENTARZE
Newsletter